Se regeringens 22 tiltag her: Ny digital indberetningsløsning skal sætte turbo på deleøkonomien

Regeringen vil skabe en ny digital indberetningsløsning og gøre Aarhus til en deleøkonomisk forsøgsby.

Artikel top billede

Regeringen ønsker, at der bliver udviklet en digital indberetningsløsning, der blandt andet skal sikre, at indtægter fra deleøkomiske tjenester bliver oplyst til skattevæsenet.

Det fremgår af regeringens nye 22 tiltag, der skal være med til at sætte gang i deleøkonomien i danmark.

Skatterabat for indberetning

Den nye digitale indberetningsløsning skal kunne anvendes af digitale platforme og digitale betalingsløsninger, og dermed gøre det let for dem at sende oplysninger om deres brugeres indtægter videre til Skat.

Vælger virksomhederne at indberette automatisk til Skat får virksomhedens brugere til gengæld en skatterabat i form af et øget bundfradrag. Regeringen ønsker i disse tilfælde at hæve bundfradraget på korttidsudlejning af boliger fra 24.000 kroner til 36.000 kroner.

Derudover lægger regeringen også op til at gøre Aarhus til en såkaldt deleøkonomisk forsøgsby

Læs også: Alarmklokkerne bimler for danske virksomheder: Sats på deleøkonomien eller dø

Se alle regeringens 22 forslag her:

1. Servicefunktion, der giver virksomheder ét sted at henvende sig om deleøkonomiske spørgsmål til myndighederne og samler vejledninger om regler om deleøkonomi på en ny hjemmeside (deleøkonomien.dk)

2. Deleøkonomisk panel som skal informere erhvervsministeren om status på aktuelle udfordringer og muligheder.

3. Indsats i EU for øget samarbejde om at afklare regler for deleøkonomiske virksomheder i andre EU-lande. Trygge og tillidsfulde brugere og udbydere.

4. Vejledningsindsats over for borgere og virksomheder.

5. Dialog med forsikringsbranchen og platforme om behov for regelafklaring og forsikringsforhold i deleøkonomien. Indberetning af indtægter fra deleøkonomien til skattevæsenet.

6. Regeringen vil udvikle en digital indberetningsløsning, som både digitale platforme og digitale betalingsløsninger kan anvende til at sende oplysninger om deres brugeres indtægter til skattevæsenet. Deleøkonomiske skattefradrag.

7. Regeringen vil forenkle fradraget ved udlejning af sommerhuse og helårsboliger, så alle danskere sikres et bundfradrag på 36.000 kr. Bundfradraget betinges af, at skatteyderen benytter en tredjepart (fx en digital platform), der indberetter brugernes fulde indtægter til skattemyndighederne.

8. Nyt bundfradrag for privat udlejning af hhv. bil og båd på 5.000 kr. Bundfradragene betinges af, at skatteyderen benytter en tredjepart (fx en digital platform), der indberetter brugernes fulde indtægter til skattemyndighederne.

9. Drøftelse af deleøkonomiens betydning for arbejdsmarkedet i Disruptionrådet.

10. Undersøgelse af mulige harmoniseringer/forenklinger af begreber som erhvervsdrivende og forbruger på udvalgte områder.

11. Vejledning til a-kasser og jobcentre om deleøkonomi og ydelsesregler mv.

12. Fremme af digitale løsninger, der samtænker det kollektive trafiktilbud med fx taxi og delebiler.

13. En minimumsgrænse for privat kortidsudlejning på 90 dage, hvis der benyttes en tredjepart (fx en digital platform), der indberetter. Hvis der benyttes en tredjepart (fx digital platform), der ikke indberetter skatteoplysninger automatisk, vil der kunne udlejes i 30 dage. I begge tilfælde kan kommunen forhøje grænsen.

14. Ændring af reglerne for udlejning af fritidsfartøjer.

15. Videreudvikling af platformen challenges.dk for at styrke det offentliges adgang til innovative løsninger.

16. Aarhus som deleøkonomisk forsøgsby. Gode vilkår for international skalering af deleøkonomiske platforme

17. Indsats for digitaliseringsklar lovgivning i EU, som tager højde for deleøkonomiske forretningsmodeller.

18. Indsats for gode europæiske rammevilkår for online platforme. Skabe viden om deleøkonomien

19. Indsats for harmoniseret dataindsamling i EU-regi, herunder fælles definition af deleøkonomien.

20. Dialog med platforme om deling af platformes data med det offentlige.

21. Bedre måling af deleøkonomiens udvikling og effekt.

22. Løbende følge deleøkonomiens udvikling i Danmark. 

Læs også:
Trods massiv omtale: Så få danskere har faktisk prøvet AirBnB, Uber og GoMore

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S