Niels de Boissezon

Teknologiredaktør

E-Mail

ndb@cw.dk

Telefon

81 77 72 41

Linkedin

Se Niels's LinkedIn profil

Jeg er teknologiredaktør på Computerworld. Her fokuserer jeg på trends ind­­­en for it-teknologier og forbrugerelektronik samt afdækker mulighederne og perspektiver i dem.­

Jeg har en baggrund i geofysik ved Københavns Universitet samt en overbygning i journalistik ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.

Jeg er tidligere redaktionschef på Mobilsiden.dk og har tidligere skrevet for redaktionelle partnere som jp.dk, eb.dk samt nordjyske.dk.
3.249 artikler på Computerworld

Niels de Boissezon

AMD’s brutale Ryzen 3 processor imponerer i test: Så meget fører den over konkurrenterne

AMD er tilbage i historisk topform med sin nyeste generation af processorer.

09. juli 2019 kl. 11.58 | læs »

Alt tyder på, at Microsofts næste Surface-tablet vil kunne køre Android-apps

Microsoft næste Surface-produkt vil bryde med tidligere produktkategorier ved at byde på både dobbeltskærme og Android-applikationer.

27. juni 2019 kl. 09.58 | læs »

’Sheldon’ er en robot, som overtager konsulenters arbejde

Accenture har igennem det seneste år udviklet og trænet software-robotten Sheldon. Nu kommer den på arbejde.

27. juni 2019 kl. 08.29 | læs »
5

Amerikansk Huawei-forbud kan udløse store patentregninger

Huawei betaler 40 milliarder kroner for brug af patenter og får under en fjerdedel retur. Det forhold kan ændre sig.

27. juni 2019 kl. 07.39 | læs »
3

Amerikanske NSA igen taget i at monitorere opkald og sms-trafik

Siden efteråret har det amerikanske sikkerhedsagentur i to omgange indsamlet opkald og sms-oplysninger uden tilladelse.

26. juni 2019 kl. 14.34 | læs »

Vi prøver klodens mest avancerede AR-headset - er teknologien omsider moden?

Test: Vi prøver Microsofts Hololens 2 og er langt hen ad vejen blevet overbevist.

26. juni 2019 kl. 09.00 | læs »

Mobilselskaber på stribe varsler prisstigninger

YouSee, Telmore, Fullrate, Telenor, Telia, 3 og Oister hæver priserne på deres mobilabonnementer

26. juni 2019 kl. 08.43 | læs »
8

Amerikansk undersøgelse: Huawei-udstyr er ekstra sårbart over for hacker-angreb

Et sikkerhedsselskab finder sårbarheder i over halvdelen af det testede telekommunikationsudstyr fra Huawei.

26. juni 2019 kl. 07.52 | læs »

Derfor har du sandsynligvis ikke fået den nyeste Windows 10: Forstå Microsofts nye opdateringspolitik

Microsoft er mere tilbageholdende med at tvinge sin nye Windows 10-opdatering igennem. Nu afgøres opdateringsfrekvensen i stedet af kunstig intelligens.

25. juni 2019 kl. 14.00 | læs »
3

Googles nye milliardsatsning foregår i Holland: Et nyt datacenter til 7,5 milliarder kroner

Google udvider sin europæiske datacenter-kapacitet for milliardbeløb.

25. juni 2019 kl. 08.38 | læs »