NemID afblæser sikkerhedsalarm

De røde advarselslamper blinkede på højtryk hos DanID her til morgen. Fejlen er nu fundet, og angrebet er afblæst.

Artikel top billede

Fra morgenstunden kunne man læse på NemID's webside, at der var konstateret tegn på et sikkerhedsangreb.

Nu er problemet fundet, og det har vist sig, at alarmen skyldes en for stram sikkerhedspolitik i forhold til e-mails, der er sendt til support-afdelingen.

"Indgangen til vores system er blevet for følsom," fortæller Jette Knudsen, som er pressechef i DanID, der er firmaet bag NemID-løsningen.

"Det har betydet, at e-mails, der er sendt til vores support, er blevet kategoriseret som et forsøg på et angreb på systemet. Man kan sige, at den sluse, der skal være ind i systemet, er blevet for snæver, og vi skal derfor have fundet et mere fornuftigt niveau, så de rigtige mails slipper igennem," fortsætter hun.

"Samtidig betyder den for stramme sikkerhedspolitik at de mails, der er sendt til support-afdelingen, er gået tabt, hvilket er rigtig kedeligt, når folk har reelle spørgsmål til NemID."

Så I er ikke blevet angrebet?

"Der har ikke været et angreb, og der har ikke været nogen sikkerhedsproblemer," lyder hendes vurdering.

Læs også: NemID under angreb og i nedbrud

Kedelig sag

I går var systemet nede, og i dag har der været en sikkerhedsalarm. Giver det ikke NemID et troværdighedsproblem blandt borgerne, der skal lægge om til den nye signatur?

"Vi er ikke blevet bestormet af forskrækkede brugere, men jeg kan endnu ikke vurdere, om vi har mistet tillid. Jeg vil dog ikke lægge skjul på, at det er en kedelig sag, og det er ærgerligt, for systemet virker rigtig godt," siger Jette Knudsen.

"Det, som er det væsentlige, er, om systemet virker. Det er vigtigt, at vi kan få lagt de tre millioner borgere ind i systemet inden årsskiftet."

Det er vel også vigtigt, at det foregår under trygge forhold?

"Naturligvis, og det gør det også. Vi skal have afsluttet disse dårlige sager, så vi kan komme ind i et forløb, hvor der er ro på tingene," lyder det fra Jette Knudsen.

Så det er de sidste finjusteringer, der skal på plads?

"Ja, og børnesygdommene skal helst overstås hurtigt. Udrulningen er ikke i fare, og der er ikke noget ballade, men der sker altid uforudsete ting, nå man går i luften."

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision