Aldrig har jordens største pc-fabrik bygget så meget

Verdens største pc-fabrik afskiber computere som aldrig før.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Verdens største producent af bærbare computere, taiwanske Quanta Computer, har i juni slået sin egen rekord, når det gælder antallet af producerede computere.

Quanta Computer bygger computere for blandt andre Sony, Dell og Hewlett-Packard.

Selskabet afskibede 4,8 millioner bærbare computere i juni. Den hidtidige rekord var i april, hvor Quanta afleverede 4,5 millioner bærbare computere.

Klare tegn i markedet

Den nye rekord tyder på, at der fortsat for alvor er gang i efterspørgslen på teknologi-produkter, selv om krise og gæld hænger over især de vestlige økonomier.

Selv peger Quanta Computers på, at blandt andet nemmere adgang til bestemte komponenter, der tidligere har været plaget af leveranceproblemer, har fremmet den høje produktion.

Det gælder for eksempel LCD-skærme, visse chipmodeller samt DRAM hukommelse, som alle har været mangelvarer i computerindustrien i år.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

Københavnsområdet

AK Techotel A/S

Systemudvikler søges til innovativt firma

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Skåne

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S