Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

It-firmaer skal i Skats vridemaskine

Multinationale it-firmaer kan se frem til en kritisk gennemgang af regnskaberne. Skatteministeren har nemlig fået nok.

It-selskaber som Fujitsu, Google og IBM skaber stort set intet overskud i den danske butik på trods af, at der omsættes for mange hundrede millioner kroner.

Ifølge kritikere kanaliserer selskaberne overskud til skattely og derved uden om Danmark.

Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten

Det manglende overskud betyder, at der ikke skal betales skat til statskassen, selv om det offentlige er en solid samhandelspartner for mange af it-virksomhederne.

Det er blandt andet Enhedslistens skatteordfører, Frank Aaen, har fremført problemstillingen om multinationale selskabers skatteundragelse i Danmark.

Nu har skatteminister Troels Lund Poulsen (V) så taget handsken op, og han vil igangsætte en gennemgang af firmaernes regnskaber for at afsløre, om der bruges manipulerede interne afregningspriser, kaldet transfer pricing, til at kanalisere overskud til lande med lav skat.

"Jeg klapper bestemt ikke i hænderne over, at så mange virksomheder åbenbart ikke formår at tjene penge og dermed betale skat. Derfor kommer jeg nu med en plan, der skal nedbringe antallet af virksomheder, der år efter år ikke betaler skat," siger Troels Lund Poulsen til Jyllands-Posten.

En ud af tre glemmer skatten

Samlet set over alle brancher anslås det, at godt 900 ud af 2.700 multinationale selskaber ikke har betalt skat i Danmark i hverken i 2006, 2007 eller 2008 og nogle endnu længere tilbage.

Vismændenes beregninger viser, at der er tale om solide summer, der kan fylde godt ud i en slunken statskasse.

De vurderer således, at der kan hentes 14 milliarder kroner hjem ved korrekte skattebetalinger fra de multinationale firmaer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere