Test: Billig hybriddisk giver din computer et ordentligt boost

Seagate Momentus XT kobler almindelig harddisk sammen med et par gigabyte SSD for næsten ingen penge. Vi tjekker, hvad det betyder for ydelse på din computer.

Billig hybriddisk giver din computer et ordentligt boost

I maj fortalte vi om en ny slags harddisk fra Seagate: Momentus XT. Ideen er genial i sin enkelhed - tag en almindelig 2,5-tommer harddisk, smæk fire gigabyte superhurtig hukommelse oven i og se drastiske ydelsesforbedringer, uden at prisen følger med op.

Nu har vi haft mulighed for at prøve harddisken i et par uger og kan afsløre, om Seagate holder hvad de lover, eller der blot er tale om flot marketing uden reelt indhold. Vi har fokuseret på helt almindelige brugsscenarier, altså hvordan Momentus XT opfører sig i dagligt brug.

Ganske kort, så er ideen bag Momentus XT, at du ikke behøver investere i dyre SSD-diske for at forbedre ydelsen. I stedet tager du blot og integrerer et lille SSD-lager i en allerede billig harddisk og lader de mest benyttede filer blive taget fra den hurtige hukommelse i stedet for den langsommere roterende metalskive.

Seagate Momentus XT roterer med 7200 omdrejninger per minut, har 32 megabyte cache og fire gigabyte SSD-lager, der sidder mellem harddisken og SATA-interfacet.

Sådan fungerer den

Disken er udstyret med en algoritme, Adaptive Memory Technology, som hele tiden holder øje med, hvilke filer du bruger mest. De bliver flyttet fra harddisken over på SSD-lageret og kan nu tilgås dramatisk hurtigere af operativsystemet på din computer.

Det smarte ved løsningen er, at den er helt transparent og ikke skal bruge specielle drivere eller software. Det virker bare.

Ulempen er, at Adaptive Memory Technology lige skal bruge lidt tid til at finde ud af, hvilke filer du hyppigst vil have fat i og arbejder med. Det betyder, at første gang du booter computeren, så tager det næsten lige så lang tid som med en almindelige harddisk. Overraskelsen kommer anden og tredje gang, hvor du vil opleve, at tiden, det tager at boote maskinen, mere end halveres.

Det er dog de færreste af os, der booter vores maskiner hele tiden. Vi bruger i stigende grad standby eller dvale, men heldigvis viser Momentus XT sine positive sider ved ganske almindelig brug.

Programmerne starter meget hurtigere

Denne skribent bruger ofte Photoshop, men programmet er tungt og kan tage lang tid at starte. Her er det tydeligt, at SSD-lageret i Momentus XT gør en stor forskel. Momentus XT startede Photoshop CS4 cirka tre gange hurtigere end en almindelig Seagate Momentus 7200.4-harddisk.

Hastighedsforskellen mærkes også, hvis du ofte starter flere samtidige programmer lige efter boot. Her var Momentus XT også næsten fire gange hurtigere om at starte Google Chrome 5, Skype, Messenger, Word og iTunes på samme tid.

Disken var også næsten dobbelt så hurtig om at åbne et 50-megabyte stort Excel-dokument.

Adaptive Memory Technology virker ikke, når du skriver data til harddisken eller ændrer store mængder data hele tiden. Her opfører den sig som en almindelig harddisk, om end en rimelig hurtig en af slagsen. I vores tests kunne vi skrive til harddisken med mellem 84-86 megabyte per sekund og den gennemsnitlige læsehastighed lå omkring 95 megabyte per sekund.

Hvad du får med Seagate Momentus XT er en computer, der reagerer hurtigere på dine kommandoer i langt de fleste situationer. Harddisken er den sløveste komponent i computeren i dag, og jo hurtigere du kan få hentet data derfra, jo hurtigere og mere responsiv vil din computer føles.

Hvornår giver det mening?

Sidder du på en maskine, der måske har et, to eller tre år på bagen, så kan det være fristende at opgradere til en helt ny computer, som lokker med potente processorer, mere hukommelse og heftige grafikkort. Her kan det være en god ide at måske udskyde det store køb for en tid og i stedet bruge et forholdsvist lille beløb på at udskifte den gamle harddisk med Momentus XT. Du vil føle, at din maskine har fået en ordentlig vitaminindsprøjtning og lige pludselig kan følge med igen.

Er du på udkig efter en helt ny maskine, så kan det måske også vise sig værd ikke at betale producenten for at smide den hurtigste harddisk i. Vælg i stedet for standardløsningen, en mellemklasse disk og udskift den selv med Momentus XT.

I skrivende stund kan Momentus XT 500 GB findes på nettet til lige under 800 kroner, mens de fleste forhandlere sælger den til mellem 800-1000 kroner. Det skal sammenlignes med at Seagates mere almindelige 7200.4 500 GB-disk kan findes til omkring 500-800 kroner.
Du betaler altså ikke synderlig meget for fornøjelsen af SSD-lageret og den tilhørende ydelsesforbedring. Den korte konklusion er altså, at Momentus XT er et fremragende køb og alle pengene værd.

Annonce

LB Forsikring

Product Owner til medlemsrelationen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S