Adobe betaler over en milliard for dansk-ledet firma

Amerikanske Adobe Systems køber softwarefirmaet Day, der har danske Erik Hansen i spidsen.

Artikel top billede

Day Software Holding AG.

Det er navnet på et schweizisk baseret firma, som websoftware-giganten Adobe Systems i dag betaler 1,4 milliarder kroner for.

Day, som det solgte firma kalder sig selv, udvikler såkaldte web content management-systemer forkortet WCMS.

Virksomheder med disse WCMS-systemer kan eksempelvis gøre det nemt for brugere på hjemmesider at oprette profiler, skrive indhold og lignende, der bliver associeret med web 2.0.

Topchefen i Day, som Adobe nu køber, er danske Erik Hansen, som tidligere har arbejdet for Apple og Siemens.

"Vi er henrykte over at tilslutte os Adobe og kombinere vores ekspertise inden for web content management med teknologier," lyder fra Erik Hansen i en pressemeddelelse.

"Vi mener, at dette er en vinderkombination for både Adobe- og Day-kunderne," udtaler han videre.

Erik Hansen har ifølge allbusiness.com boet i Schweiz siden 2007. Han har en fortid hos blandt andre Siemens og Apple. Sidstnævnte firma har han arbejdet for i både Europa og i USA.

Købet betyder, at Days software kommer til at indgå i Adobe-porteføljen af produkter rettet imod erhvervslivet.

Day har 146 ansatte, og de er fordelt over to hovedkontorer i Basel og Boston samt en række salgskontorer verden over.

Adobe køber op

Adobe Systems, der blandt andet er kendt for Flash-teknologien, var også sidste år involveret i en milliardhandel. Det skete, da Adobe købte selskabet Omniture for over ni milliarder kroner.

Omniture skiftede ejer i september sidste år, og det betød blandt andet, at en række danske ansatte fik Adobe som arbejdsgiver. Der var således 21 ansat hos Omniture i Danmark dengang.

Et år tidligere købte Adobe også op i Danmark, da den amerikanske koncern købte Århus-virksomheden YaWah for et ukendt millionbeløb.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job