Mandagens aviser om it

Tyrkiet: Google fører krig imod os. Hvidevare-handel på nettet hitter. Ny netbutik truer pladeselskaber. Virksomheder vilde efter NemID.

Tyrkiet: Google fører krig imod os
Tyrkiet udvider nu et forbud, som oprindeligt sigtede mod dele af Youtube, fordi der var krænkende indhold rettet mod Tyrkiets landsfader, Kemal Atatürk.
(Morgenavisen Jyllands-Posten)

Hvidevare-handel på nettet hitter

Wupti.com og Whiteaway.com melder om stærk vækst i et presset marked. Eksplosionen er sket i deres salg via nettet, efter de har kørt reklamekampagner i tv.
(Dagbladet Børsen)

Ny netbutik truer pladeselskaber

Minmusikbutik.dk, hvor musikere sælger deres musik direkte via Facebook-profiler, kan blive endnu en trussel mod pladeselskaberne.
(Dagbladet Børsen)

Virksomheder vilde efter NemID

Erhvervslivet viser stor interesse for at tage den nye digitale signatur i brug.
(Berlingske Tidende)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere