Flere år gammelt sikkerhedshul fundet i Linux-kernen

Et flere år gammelt sikkerhedshul er blevet fundet i Linux-kernen. Sårbarheden gør det muligt for it-kriminelle at overtage systemet.

Artikel top billede

Det er god praksis, at man ikke logger på sin arbejdsmaskine med administrative rettigheder for derved at undgå, at skadelig kode sniger sig ind på maskinen.

Men nu viser det sig, at netop den dør har stået åben på Linux-maskiner i flere år, på trods af forsigtighed med rettighederne.

Siden version 2.6 af Linux-kernen, har der nemlig været en sårbarhed i systemet. Det skriver sikkerhedsfirmaet Invisible Things Lab på firmaets blog.

System X

Firmaet har fundet en flere år gammel sårbarhed, der gør det muligt for et hvilket som helst program med adgang til det grafiske system X, at opnå administrative rettigheder på maskinen.

I praksis betyder det, at en bruger kan installere og afvikle et grafisk program, der indeholder angrebskode, eller at et grafisk program kan udsættes for et udefrakommende angreb og snydes til at køre kode, der kan give kontrol over computeren.

En årsag til problemet er, at grafikmotoren X har benyttet administrative rettigheder, hvilket har været anset for et nødvendigt onde.

Problemet skulle dog være løst med en ny teknik, der gør det muligt at give adgang via et lavere niveau af brugerrettigheder. Det skriver Computerworlds svenske søsterside TechWorld.

Ikke første gang

Sårbarheden blev opdaget i juni i år, hvor informationerne blev viderebragt til de ansvarlige for koden i grafikmotoren.

Nu er der så fremstillet en lap til hullet, og derfor har The Invisibile Lab, der opdagede problemet, valgt at fortælle om det.

Hullet er lappet i de stabile versioner 2.6.32.19, 2.6.34.4, 2.6.35.2 af kernen, og det fjernes angivelig helt i den kommende version 2.6.36

Det er ikke første gang, at en Linux-sårbarhed har levet et langt og ubemærket liv.

For et år siden opdagede to Google-folk således en sårbarhed, der havde eksisteret i Linux-kernen siden 2001.

I forbindelse med den sårbarhed forklarede en sikkerhedsekspert, at fejl i kernen er et stort problem, fordi den bibeholdes i efterfølgende versioner.

"Hvis der opstår en fejl på kerne-niveau, bliver den nedarvet til nye versioner, og derfor kan den sprede sig rigtig bredt," sagde Peter Kruse fra CSIS om sårbarheden.

"Fejlen er ret nem at rette for programmørerne, men det kan blive en udfordring at få alle de berørte brugere til at opdatere deres software, netop fordi den rammer så bredt."

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S