BEC-direktør: 'Vi skynder os langsomt'

Hos BEC (Bankernes EDB Central) ser man frem til resultaterne af samarbejdet med SDC og driftssamarbejdet med JN Data. Betydelige besparelser venter forude.

Artikel top billede

De to finans-it-kæmper, BEC og SDC, vil gerne fusionere. Men de tager sig god tid. Foto: Torben Klint

Siden fyringsrunden i BEC i januar 2009 er der sket en del. Oven på krisens indhug i økonomien har der været stort fokus på, hvordan virksomheden kan spare penge og udvikle forretningen.

BEC har indgået et samarbejde med SDC (Skandinavisk Datacenter), og sammen har de dannet udviklingsselskabet Nordisk Finans IT. De har derpå indledt et parterskab med JN Data, der betyder at den silkeborgensiske virksomhed på sigt skal stå for både BEC's og SDC's it-drift. Virksomheden har allerede modtaget 186 medarbejdere fra BEC.

Venter på resultater

Selvom samarbejdet blev annonceret så tidligt som september 2009, er effekten ikke sparket igennem endnu.

"Det får først de rigtig store betydninger i 2011. Man kan sige, vi traf beslutningen sidste år. I år kører vi beslutningerne i gennem. Og det er først fra 2011 og 2012, at vi får de store besparelser," siger Leo Svendsen.

Og der er store forventninger til besparelserne ved driftssamarbejdet med JN Data, hvor også Jyske Bank og Nykredit er kunder.

"Det er klart, at når vi flytter folk og drift derover, og SDC gør det samme i 2012, så bliver JN data cirka dobbelt så stor. Og i en verden hvor volumen betyder alt, er der selvfølgelig ganske betydelige besparelser at hente ved at gå sammen om driftssamarbejdet," siger han.

Ingen rekrutteringsproblemer

Udover driftssamarbejdet med JN Data er skabelsen af Nordisk Finans IT et stort led i fremtidige besparelser. Her arbejder BEC og SDC sammen om at forberede en eventuel fremtidig fusion. Men virksomhederne har ikke travlt.

"Vi har besluttet os for at skynde os langsomt med hensyn til alle beslutninger om fremtidige fusioner og så videre," siger Leo Svendsen.

De bruger perioden på at lave analyser om hvordan fremtiden kan se ud, og gennemfører en række fælles udviklingsprojekter, hvor omkostningerne splittes 50/50. Det er også med til at spare penge, forklarer Leo Svendsen.

"I første omgang har vi etableret et udviklingsselskab, og vi er ved at indføre en fælles teknisk platform, som gør, at alle fremtidige systemer vi laver derude, bliver implementeret på samme måde hos dem og hos os, så en eventuel kommende sammenlægning bliver lettest mulig for alle parter," siger Leo Svendsen.

Han understreger dog, at beslutningen om hvordan den fælles fremtid skal se ud, afventer en række analyser af, hvordan det fælles systemlandskab ser ud, og hvilke systemer der bringes ind i sammenhængen. Men det går godt, siger Leo Svendsen.

Samarbejdet med SDC skal også nok holde arbejdsmanglen fra døren, hvis man spørger den administrerende direktør.

"Vi har en masse spændende it-projekter, der står og venter på os. Og det kan folk godt lide at arbejde med. Så vi har ikke rekrutteringsproblemer. At vi så ikke rekrutterer så meget i øjeblikket, det er noget andet, men når vi endelig søger, så har vi ingen problemer," siger Leo Svendsen.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job