Hav af sikkerhedsproblemer i Shockwave Player

Adobe har travlt med at lukke et væld af sikkerhedsproblemer i det meget udbredte Shockwave Player.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Adobe Systems lukker 20 sikkerhedshuller i Shockwave Player. De flere af sårbarhederne gør det muligt for angribere at køre deres egen kode på en ramt computer.

Sårbahederne findes i alle versioner af Shockwave Player op til version 11.5.7.609 og i versionerne til både Apples Mac OS X og Microsoft Windows.

18 af problemerne kan føre til sletning af kode, mens de to kan føre til problemer med denial of service-angreb.

Shockwave Player anvendes til at vide indhold udviklet i Adobes Director-program, der indeholder avancerede værktøjer til at udvikle interaktivt indhold - herunder Flash.

Director-applikationen kan anvendes til at skabe 3D-modeller og højkvalitets-billeder.

Problemerne blev opdaget af adskillige udviklere. Ifølge Adobe er Shockwave-softwaren installeret på mere end 450 millioner computere verden over.

Adobe har på det seneste skruet gevaldigt op for selskabets sikkerhedsprogram. Det er sket i takt med, at angriberne tilsyneladende er begyndt at fokusere på at finde sårbarheder i selskabets programmer.

Dette kan skyldes visheden om, at Adobes programmer er installeret på computere verden over.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job