Hav af sikkerhedsproblemer i Shockwave Player

Adobe har travlt med at lukke et væld af sikkerhedsproblemer i det meget udbredte Shockwave Player.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Adobe Systems lukker 20 sikkerhedshuller i Shockwave Player. De flere af sårbarhederne gør det muligt for angribere at køre deres egen kode på en ramt computer.

Sårbahederne findes i alle versioner af Shockwave Player op til version 11.5.7.609 og i versionerne til både Apples Mac OS X og Microsoft Windows.

18 af problemerne kan føre til sletning af kode, mens de to kan føre til problemer med denial of service-angreb.

Shockwave Player anvendes til at vide indhold udviklet i Adobes Director-program, der indeholder avancerede værktøjer til at udvikle interaktivt indhold - herunder Flash.

Director-applikationen kan anvendes til at skabe 3D-modeller og højkvalitets-billeder.

Problemerne blev opdaget af adskillige udviklere. Ifølge Adobe er Shockwave-softwaren installeret på mere end 450 millioner computere verden over.

Adobe har på det seneste skruet gevaldigt op for selskabets sikkerhedsprogram. Det er sket i takt med, at angriberne tilsyneladende er begyndt at fokusere på at finde sårbarheder i selskabets programmer.

Dette kan skyldes visheden om, at Adobes programmer er installeret på computere verden over.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura