NetDesign-direktør efter massefyring: Et klart valg

Interview: Massefyringen hos NetDesign var nødvendig. Men netto ser det alligevel ikke så slemt ud, siger administrerende direktør Peter Rafn efter stor fyringsrunde.

Artikel top billede

Læs også: NetDesign massefyrer - næsten hver 10. ansatte ude.

Massefyringer og løbende tilpasninger er en nødvendig del af livet, når man er et markedsledende selskab. Og det er et klart valg at tage alle fyringer på én gang, fremfor at tage dem drypvis.

Sådan lyder det fra Peter Rafn, administrerende direktør i NetDesign, der tirsdag morgen fyrede 45 af selskabet omkring 500 ansatte på grund af faldende aktivitetsniveau.

"Fyringerne rammer primært de konsulentområder, hvor efterspørgslen ikke matcher den nuværende bemanding. Det drejer sig om forskellige teknologiområder," siger Peter Rafn.

Markedet skrumper

Han peger på, at markedet i dag er på et andet niveau end tidligere, og at det er noget, som hele branchen mærker.

"Og vi vælger at reagere på denne måde og handle nu på denne måde, hvor vi tager bestik af situationen i en periode, slår koldt vand i blodet, hvorefter vi opgør, hvor vi har overkapacitet. Og så tager vi tingene på én gang fremfor at tilpasse løbende," siger Peter Rafn.

Overordnet er tilstanden langt fra faretruende for NetDesign, mener direktøren.

"I forhold til vores bemanding ved udgangen af sidste år, er vi efter fyringsrunden kun omkring 20 ansatte færre. De 45 er udtryk for, at vi har mindre at lave på nogle bestemte områder, mens vi mander op på andre områder," siger han.

Det gælder ikke mindst drift, service og outsourcing af løsninger, hvor NetDesign blandt andet vandt en stor ordre for Danske Bank for ikke så lang tid siden om drift og servicering af 38.000 porte i 12 lande på 650 lokationer.

Det samme gælder video-konferencer.

"Det kræver en opmanding, mens vi ikke har brug for færre og færre folk på andre platforme som eksempelvis Voice TDM, der efterhånden bliver udskiftet alle steder," siger han.

Gearet til fremtiden

Efter gårsdagens fyringsrunde mener Peter Rafn, at selskabet nu er tilpasset til et niveau, der passer til den kommende tid.

"Vi er efter min bedste overbevisning nu gearet, som vi skal være. Og vi ligger altså meget tæt på det samme niveau, som vi har ligget på i de seneste par år," siger Peter Rafn.

Og stemningen i selskabet efter 45 ansatte exit?

"Den er sådan set god. Ingen har i de seneste par måneder været i tvivl om, at vi har haft en overkapacitet. Det har vi haft en fælles forståelse af, og alle har også vidst, at vi ville tilpasse, hvis ikke det rettede sig," siger direktøren.

"Så reaktionen blandt medarbejdere var vel mest, at sådan en tilpasning er en del af det at være i en professionel og markedsledende virksomhed, fremfor at tro, at man kan skjule det her under radaren ved at gøre det over nogle måneder. Det er ikke vores stil," siger Peter Rafn.

NetDesign er en del af TDC-koncernen, og det betyder, at de opsagte medarbejdere - hvor af de fleste bliver fritstillet relativt hurtigt - bliver tilbudt forskellige muligheder for videreuddannelse, outplacement og lignende.

Læs også: NetDesign massefyrer - næsten hver 10. ansatte ude.

Læses lige nu

    AP Pension

    AP Pension søger BI Developers

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk stærk senior IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S