Android overhaler Windows Mobile

Googles Android møver sig forbi Microsofts Windows Mobile på det amerikanske marked. Apple fortsat større end dem begge.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google er spænet lige forbi Microsofts Windows Mobile og ind på en tredjeplads blandt styresystemer til smartphones på det store amerikanske marked, lyder det i de seneste tal fra analysehuset ComScore.

RIM og Apple beholder henholdsvis første- og andenpladsen, selv om de begge har mistet markedsandele både i ComScores måleperiode maj-juni-juli og før det i perioden februar-april.

RIM har en markedsandel på 39,3 procent af det amerikanske marked (et fald på 1,8 procent) af smartphone-brugerne baseret på styresystemer, mens Apple sidder på 23,8 procent.

Androids andel sprang fra 12 til 17 procent med god hjælp fra de nye udgivelser. HTC gav Android et nyt boost i denne uge med introduktionen af to nye Desire-modeller.

ComScores undersøgelse kommer i hælene på Gartners forudsigelse af, at Android vil ende dette år på en andenplads på markedet kun overgået af Nokias Symbian.

Samtidig viser nye tal fra analysefirmaet Nielsen, at Android-enheder i sidste kvartal for første gang har solgt mere end iPhone.

Nye tal fra Google viser, at kunderne i højere grad end tidligere køber enheder med den nyeste version af Android, der har fået navnet Froyo, og det er et tegn på, at fragmenteringen af Android-markedet nok er ved at blive mindre.

Windows Mobile Phone 7 forventes til udgivelse 11. oktober, og det er ikke et sekund for tidligt for Microsoft, som har måttet se sin markedsandel falde fra 14 til 11,8 procent.

Selv om markedsandelen er faldet for både Microsoft og andre, så bemærker ComScore, at markedet generelt er i vækst, og at 53,4 millioner mennesker i USA ejede en smartphone, da målingerne blev foretaget.

Brugen af mobilt indhold er også på vej op, og ComScore kunne rapportere om vækst i antallet af sendte sms'er og downloadede applikationer og i brugen af sociale netværk via mobilen.

Samsung, LG, Motorola, RIM og Nokia var i den rækkefølge de ledende udstyrsproducenter på det amerikanske marked i den tre måneder lange periode, som ComScores undersøgelse bygger på. Dermed har billedet ikke ændret sig i forhold til perioden inden.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    KMD A/S

    Product Manager - Customer Engagement

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura