TDC-topchef afslutter epoke: TDC nu kun i Norden

Administrerende direktør Henrik Poulsen fortæller, at TDC's salg af schweiziske Sunrise i dag er afslutningen på en rejse mod at blive en ren nordisk forretning.

Artikel top billede

Foto: Jørgen True/TDC

"Vi har de sidste tre til fire år arbejdet på en strategisk refokusering på vej mod at blive en rendyrket nordisk kommunikationskoncern, og det er jo den rejse, som vi slutter med dette salg."

Sådan siger TDC's administrerende direktør, Henrik Poulsen, om dagens salg af det schweiziske teleselskab Sunrise til kapitalfonden CVC Capital Partners.

Siden kapitalfondene tog over i 2006, har TDC arbejdet hen mod et nordiske fokus, og aktieposter i teleselskaber er solgt fra i lande som Holland, Tyskland, Østrig, Polen samt en række andre lande.

Og i dag sælger TDC så den sidste aktivitet uden for Norden: Sunrise. Et selskab, som tidligere hed TDC Switzerland.

"Det bliver til CVC, fordi det er dem, der er kommet frem på banen, og de har tilbudt os en pris, som vi fandt tilstrækkelig attraktiv," siger Henrik Poulsen om køberen.

Forhandlet i et par måneder

Henrik Poulsen fortæller, at TDC har forhandlet med CVC Capital Partners henover "et par måneder". Kapitalfonden kom på banen, efter at de schweiziske konkurrencemyndigheder afviste en fusion mellem TDC's Sunrise og France Telecoms Orange.

"Efter at fusionen med France Telecom faldt til jorden, så havde vi nok ikke forventet, at vi så hurtigt ville stå med en potentiel ny køber, men der har det altså vist sig, at det gik ret hurtigt, og CVC har vist sig at være en ret god partner på det her," forklarer Henrik Poulsen.

TDC købte Sunrise tilbage i år 2000, da priserne på teleselskaber var på sit højeste. Det viste sig dog svært at forvandle købet til en guldklump, og under daværende TDC-topchef Jens Alder blev en proces sat i gang for at trimme selskabet.

Føler sig tryg ved salg

I år 2009 begyndte udviklingen i Sunrise at vende, og det har blandt andet betydet, at TDC Koncernen har kunnet præsentere bedre vækstrater, end hvis selskabet ikke var en del af koncernen.

Denne turnaround i Sunrise har ifølge Henrik Poulsen haft en positiv virkning.

"Det har været ret afgørende for os, og den turnaround, som vi har set i deres performance i 2009 og 2010, har selvfølgelig nu ført til, at vi har fået en bedre pris, end vi kunne have forventet for et år siden," siger TDC-topchefen.

TDC opgav endeligt i juni at fusionere Sunrise med France Telecoms Orange, efter at de schweiziske myndigheder sagde nej til fusionen. Men denne gang ser Henrik Poulsen ikke den store fare for, at det samme kan ske.

"Vi føler os noget mere trygge. Her er der ikke tale om strukturel forandring i markedet. Der er alene tale om et ejerskifte uden ændringer i markedsstrukturen i Schweiz," forklarer han.

Sidste forhindring før salg?

Henrik Poulsen vil ikke direkte sige, at dagens salg var den sidste forhindring en inden et salg, hvor de fem kapitalfonde, der ejer TDC igennem selskabet NTC, skiller sig af med TDC.

"Vi står stadig i den situation, hvor NTC har meldt ud, at de overvejer deres ejerskab af koncernen, og de er lige nu ikke parate til at melde ud om de overvejelser, så jeg vil nøjes med at sætte frasalget af Sunrise i sammenhæng med, at det i virkeligheden er tre til fire års strategisk rejse mod det at blive en nordisk koncern," fortæller Henrik Poulsen.

Salget indbringer TDC 18,6 milliarder kroner, hvilket er 650 millioner kroner over den bogførte værdi.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Digitaliseringsstyrelsen

Systemforvalter til borger.dk

Københavnsområdet

Jyske Bank

Forretningsudvikler til porteføljestyring

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS