LG's topchef ude af selskabet

Yong Nam er fratrådt sin stilling som LG Electronics' topchef. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Stillingen som øverste chef for LG Electronics vil blive besat af Bon-joon Koo, som på nuværende tidspunkt er topchef for koncernens handelsselskab, LG International. Koo vil overtage rollen som CEO for LG Electronics 1. oktober.

Koo har beklædt stillinger i seniorledelsen af adskillige af LG's divisioner. Han var den første CEO i joint ventureret LG Philips LCD, som senere blev til LG Display. Koo spillede en afgørende rolle i tiltrækningen af investeringer på 9,1 milliarder kroner fra Philips og i oprettelsen af dette joint venture, fortæller LG.

I andet regnskabskvartal nåede LG Electronics' samlede salg op på 70,5 milliarder kroner, hvilket udgør et fald på 0,7 procent sammenlignet med samme kvartal sidste år, mens nettoresultatet faldt med 33 procent.

LG Electronics producerer mobiltelefoner, skærme og anden forbrugerelektronik. Selvom de fleste af koncernens divisioners salgstal viste vækst, så oplevede Mobile Communications et fald på 29,5 procent i salget i forhold samme periode året før, viser kvartalsregnskabet, der blev offentliggjort 28. juli.

LG er verdens tredjestørste mobilproducent bag Nokia og Samsung. Tidligere på måneden offentliggjorde Nokia, at virksomhedens topchef, Olli-Pekka Kallasvuo, ville blive erstattet af Stephen Elop, som stod i spidsen for Microsofts division for forretningssoftware.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job