Sådan synkroniserer du Outlook og Google Kalender

Det er faktisk pærenemt at synkronisere Outlook-kalenderen og Google Kalender. Se her, hvordan du gør.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De fleste af mine kalenderdata bor i Outlook.

Det er dog ikke et bevidst valg.

Det er bare der, at de i årenes løb har samlet sig.

Jeg ville hellere bruge Google Kalender, som er mere alsidig og mindre, øh, Outlook-agtig.

Jeg har bare et enkelt problem: Hvordan flytter jeg mine data fra Outlook til Google? Og lige så vigtigt: Hvordan holder jeg de to kalendere synkroniserede?

Overraskende nok er der ikke mange, der er klar over, at Google selv tilbyder en løsning med det passende navn Google Calendar Sync.

Dette gratis værktøj kører under Windows og holder automatisk din Google Kalender og din Outlook-kalender synkroniserede.

Det betyder, at du kan indtaste en aftale på den ene kalender, og den vil auto-magisk opstå på den anden og vice versa.

Kompatibelt med Vista og XP

Du kan også vælge at holde dig til envejssynkronisering såsom at kopiere alle dine Outlook-aftaler til Google Kalender uden at kopiere dine Google-aftaler til Outlook.

Google Calendar Sync er kompatibelt med Windows XP og Vista (men ifølge min erfaring fungerer det også helt fint på Windows 7).

Det kræver Outlook 2003 eller 2007 og er for nylig også begyndt at understøtte 2010.

Indtil videre fungerer værktøjet dog kun med 32-bitversionen af Outlook 2010.

Hvis du kører 64-bitversionen, er du nødt til at væbne dig med tålmodighed en lidt endnu.

Jeg er sikker på, at Google tilføjer understøttelse på et tidspunkt.

En ren leg at sætte op

Opsætningen er en leg: Download og kør værktøjet, indtast din Google-konto, vælg din foretrukne synkroniseringsmetode (en- eller tovejs) og specificer, hvor ofte værktøjet skal synkronisere dine kalendere (standardindstillingen er hver anden time).

Og det var det.

Den første synkronisering tager et par minutter.

Derefter foregår det stort set øjeblikkeligt.

Nu kan du anvende begge kalendere, som det passer dig, mens de forbliver synkroniserede.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job