Ransagning og beslaglæggelser: Tidligere topchef for kendt it-firma mistænkt for at lække forretningshemmeligheder

Myndigheder har ransaget hjemmet hos en tidligere chipdirektør og beslaglagt computere og dokumenter i en sag om mulige læk af forretningshemmeligheder.

Artikel top billede

(Foto: Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd)

En højt profileret sag om mulige læk af forretningshemmeligheder har ramt chip-branchen, efter at taiwanesiske myndigheder har indledt en efterforskning mod en tidligere TSMC-topchef, der nu er ansat hos Intel.

Ifølge Reuters bekræftede taiwanesiske anklagere torsdag, at efterforskere har ransaget to boliger tilhørende Wei-Jen Lo, som er tidligere senior vice president hos TSMC.

Ved ransagningerne blev der beslaglagt computere, USB-drev og andet digitalt udstyr. En domstol har desuden godkendt beslaglæggelse af Wei-Jen Los aktier og ejendomme, skriver Reuters.

Baggrund

Sagen tog sin begyndelse tirsdag.

Her oplyste TSMC, der er verdens største producent af verdens mest avancerede chips og en central leverandør til blandt andre Nvidia, at selskabet har anlagt sag mod Wei-Jen Lo ved Taiwans domstol for at have forbrudt sig mod selskabets intellektuelle ejendomsret og erhvervsforhold.

TSMC hævder, at der er ”stor sandsynlighed for, at Wei-Jen Lo bruger, lækker, videregiver eller overfører selskabets forretningshemmeligheder og fortrolige oplysninger til Intel,” og har derfor fundet det nødvendigt at gå rettens vej.

Ifølge de taiwanesiske anklagere efterforskes sagen som en mulig overtrædelse af Taiwans nationale sikkerhedslov.

Intel afviser anklagerne

Intel har i en skriftlig udtalelse til Reuters kategorisk afvist TSMC’s anklager.

"Baseret på alt, hvad vi ved, har vi ingen grund til at tro, at der er noget som helst om anklagerne mod hr. Lo," lyder det fra selskabet, der også understreger, at det har strenge politikker og kontrolmekanismer, der forbyder enhver form for brug eller overførsel af fortrolig information fra tredjeparter.

Fra Intels side lyder det, at man tager disse forpligtelser meget alvorligt og betegner Wei-Jen Lo som en “højt respekteret skikkelse i halvlederindustrien med integritet, lederskab og teknisk ekspertise.”

Ifølge TSMC-konkurrenten, så er jobskifte på tværs af de forskellige virksomheder en sund og almindelig del af branchen, og ifølge dem er Wei-Jen Los jobskifte ingen undtagelse.

En nøglerolle i TSMC's chiprevolution

Wei-Jen Lo havde en afgørende rolle i udviklingen og masseproduktionen af TSMC’s mest avancerede chipteknologier, herunder 5 nm-, 3 nm- og 2 nm-processorer, som i dag anvendes i nogle af verdens mest avancerede produkter og datacentre.

Wei-Jen Lo arbejdede hos TSMC i 21 år, inden han gik på pension tidligere i år og i oktober tiltrådte en ny rolle hos Intel.

Før sin ansættelse hos TSMC havde han tilbragt 18 år hos netop Intel.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse