Overvåg din bolig nemt

15 minutter. Så kort tid tager det at sætte videoovervågning op i hjemmet. Det lover Logitech, som er klar med ny række sikkerhedskameraer.

Hidtil har Logitech mest været kendt for sine mus, tastaturer og webcams, men nu er turen kommer til sikkerhedskameraer, der skal overvåge boligen, mens du er på ferie, på arbejde eller på farten.

Logitech lover, at det bliver en nem opgave at sætte udstyret til.

15 minutter, så burde det virke, og du skal ikke til at konfigurere et netværk eller trække nye kabler. Det skyldes, at Logitechs trådløse videosikkerhedssystem anvender teknologien HomePlug.

Den sørger for at forbinde og transmittere videodata via hjemmets eksisterende el-ledninger.

For at komme i gang skal der installeres software på computeren, forbindes en USB-modtager og kameraet tilsluttes. Ifølge Logitech krypterer HomePlug videosekvenserne, så de ikke skulle falde i de forkerte hænder.

Kameraet reagerer på bevægelse, og det kan selv gå i gang med at optage til computerens harddisk. Så det kræver altså, at din pc kører, mens du ikke er hjemme, og din elregning får nok et pænt spark i bagdelen.

Samtidig må vi ikke håbe, at en eventuel indbrudstyv tyv stjæler computeren med al videomaterialet af hans eget indbrud… Så helt sikkert er systemet ikke.

Få besked på mail

Videosystemet kan sættes op, så du får en besked via e-mail eller på din mobil, hvis kameraet har registreret bevægelse. Du kan også logge ind med kodeord og se live video fra dit hjem - enten fra en pc eller en Windows Mobile telefon.

Systemet kan håndtere op til seks kameraer.

Logitech har valgt at spytte et mindre arsenal af nye sikkerhedskameraer på gaden, og her gælder det om at holde tungen lige i munden:
Logitech Indoor Video Security Master System, Logitech Outdoor Video Security Master System, Logitech Clock Video Security Master System, Logitech Indoor Add-On Camera, Logitech Outdoor Add-On Camera og Logitech Clock Add-On Camera.

Alle kameraer skulle være ude i butikkerne i løbet af september. Vi har kun prisen i euro i øjeblikket, og den er 299. Det svarer cirka til 2.250 kroner.

Vi håber at kunne teste et af produkterne i løbet af efteråret.

Logitech er i øvrigt ikke den eneste producent af sikkerhedsudstyr til at overvåge hjemmet. Der findes flere andre lignende løsninger, som har været på gaden et stykke tid. Vi har tidligere blandt andet skrevet om et IP-kamera fra D-Link, der kunne sende levende billeder til en 3G-mobil.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere