Konsulenthus konkurs - og genopstået i nye klæder

I juni gik et af de store konsulenthuse herhjemme konkurs med millionunderskud, men de 14 partnere købte aktiverne ud af boet og kører selskabet videre som et anpartsselskab med samme navn.

Artikel top billede

Ale 14 partnere i Capacent A/S, der gik konkurs i sommer, er medejere af Capacent ApS, som har købt driftsaktiviteterne ud af konkursboet.

Konsulenthuset Capacent gik konkurs den 3. juni, og samme dag overtog de 14 partnere ifølge kuratorerne "driftsaktiviteter til et selskab med relation til selskabets ledende medarbejdere mod en kontant købesum på 1.000.000 kroner."

Det nye selskab tog også navnet med sig, dog nu Capacent ApS mod tidligere Capacent A/S.

Sidstnævnte er det selskab, der nu er konkurs og tager den gamle gæld med sig, mens anpartsselskabet - ApS - er det nye selskab, der er startet på en frisk.

"Det er rigtigt, at vi købte aktiverne fra kurator til det nye anpartsselskab dengang i juni," siger Jesper Drescher, der er ledende partner i Capacent ApS.

Han vil derimod ikke bekræfte prisen på en million kroner.

Han ser sig heller ikke i stand til at oplyse om størrelsen af den gæld, der blev parkeret i det nu hedengangne Capacent A/S.

Vil ikke overtage selskabets tidligere gæld

I hvor høj grad det nye Capacent forventer at betale det gamle selskabs gæld, vil Jesper Drescher ikke udtale sig om.

"Men det er klart, at vi ikke overtager bankgælden," siger han.

Han tilføjer, at partnerne i sin tid tilbød at overtage hele virksomheden og en reduceret del af gælden, men at de ikke kunne nå til enighed med banken.

Ifølge brevet fra kuratorerne omsatte Capacent i 2009 for godt 152 millioner kroner.

Imidlertid løb omkostningerne op i næsten 159 millioner, og selskabet afskrev goodwill for 26 millioner kroner.

Det betød, at årets resultat ifølge kuratorerne og den interne bogføring landede på minus 31 millioner kroner i 2009.

Indgav egen konkursbegæring

Alt i alt betød færre ordrer, store faste omkostninger, faldende likviditet og en stigende usikkerhed "blandt selskabets ledende medarbejdere omkring selskabets fremtid", at Capacent A/S indgav sin egen konkursbegæring den 27. maj i år.

Moderselskabet var det islandske selskab IMG, der lige som mange andre islandske virksomhader havde en opkøbsstrategi, der ikke forløb som planlagt.

Capacent ApS forventer "med et skarpt fokus på kerneforretningen at kunne fordoble størrelsen af virksomheden inden for de næste tre år ved organisk vækst."

Konsulenterne fokuserer på løsninger inden for såkaldt strategy, finance, operational excellence, project management, it-rådgivning og SAP.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura