Nu er hele verden at finde på Street View

Google har nu Street View-billeder fra alle syv kontinenter. Tag med på en spadseretur på Antarktis...

Det er ikke alle, der elsker Street View fra Google.

Korttjenesten viser i gadeplan storbyer i alverdens lande, og især i Tyskland bryder de sig ikke om, at Google har fotograferet huse og gader.

Flere tyskere har ganske enkelt bedt om at få deres huse slettet fra korttjenesten, da den ifølge dem krænker privatlivets fred, når man foran computeren tager på virtuelle gåture rundt i forskellige byer.

Kritikken af korttjenesten har dog ikke fået Google til at sende fotobilerne i garage. Tværtimod.

I sidste uge annoncerede søgegiganten, at Google Street View nu indeholder billeder fra alle syv kontinenter, og de seneste steder tilføjet er Brasilien, Irland og Antarktis.

På Antarktis brugte Google dog ikke en af sine fotobiler med kameraer, der tager 360-graders fotos, men en medarbejder måtte manuelt indfange billederne.

Derfor er det nu muligt at tage på spadseretur blandt pingviner og turister på Sydpolen. Prøv selv her.

Det er i øvrigt ikke kun på almindelige veje, Google fotograferer. For nylig var Google forbi Danmark med en særlig cykel fyldt med kameraudstyr, der tog billeder af cykelstier i hovedstadsområdet.

Husk: Du kan se sjove Street View-fotos fra Danmark her og her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere