Browserkrig: IE's markedsandel nu under 50 procent

For første gang i umindelige tider sidder Microsoft på under halvdelen af det globale browsermarked. Herhjemme ser billedet dog helt anderledes ud.

Artikel top billede

Læs også:

Browserkrigen, der aldrig stopper.

Så er det slut med Netscape - lægges i graven.

Markedsandelen for Microsofts browser, Internet Explorer, er for første gang faldet til under 50 procent, når man ser på udbredelsen over hele verden, viser tal fra analysefirmaet StatCounter.

Internet Explorer har ellers domineret webbrowser-markedet solidt, siden den store browserkrig i slutningen af 1990'erne, hvor Microsoft sloges med Netscape om herredømmet.

Denne kamp tabte Netscape, der senere kom til at danne grundlag for Mozillas Firefox. Det kan du læse mere om her.

Google går frem

Ifølge StatCounter havde Microsoft med Internet Explorer en global andel af browsermarkedet på 49,87 procent i september mod 51,3 procent i august og 58,4 procent i samme periode i fjor.

Mozillas Firefox går til gengæld en smule frem. Den gratis browser havde i september en global andel af browsermarkedet på 31,5 procent, mens Google Chrome sad på 11,54 procent af markedet.

Især Google Chrome er i det seneste år vundet voldsomt frem. Google-browserens udbredelse er ifølge StatCounter mere end tredoblet siden september 2009.

Det er blot to år siden, at Internet Explorer sad på 67 procent af markedet. For otte år siden sad Internet Explorer på mere end 90 procent af markedet - ikke mindst takket være Microsofts bundling-praksis, hvor software blev koblet sammen.
Derfor kan den udvikling, som de nye tal indikerer, sagtens ses som 'en milepæl i browser-krigene,' lyder det fra StatCounts.

På det europæiske marked sidder Internet Explorer på 40,26 procent af markedet.

StatCounts baserer sine tal på 15 milliarder sidevisninger om måneden fra tre millioner websites over hele verden.

Herhjemme har FDIM endnu ikke opgjort tallene for september. Microsofts Internet Explorer sad i august 2010 imidlertid på 72,47 procent af det danske browsermarked, mens Firefox sad på 12,8 procent og Google Chrome på 6,6 procent.

Læs også:

Browserkrigen, der aldrig stopper.

Så er det slut med Netscape - lægges i graven.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job