Microsoft i gang med stor overhaling af BPOS

Microsofts online-versioner af Exchange og SharePoint står over for en større overhaling. Flere nye produkter føjes til listen.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

BPOS (Business Productivity Online Standard Suite) er Microsofts online-versioner af produkterne Exchange, SharePoint, Office Communications og Office Live Meeting.

Produkt-suiten, der leveres som en service over nettet, står nu over for en større opgradering, der snart vil blive udsendt som public preview.

Websiden CIO Update har talt med Betsy Frost Webb, leder af online services hos Microsoft, der fortæller, at previewet vil komme inden årets udgang og inkludere 2010-versioner af de server-produkter, der allerede findes i BPOS.

Samtidig vil Office Web Apps, der er webversionen af Microsofts Office-pakke, blive føjet til listen. 

Blandt nyhederne er også et management dashboard og Lync 2010 Online, der erstatter Office Communications Server, som Computerworld tidligere har fortalt.

"Mange kunder ser skyen som en anledning til at flytte til nyere versioner af de applikationer, de allerede bruger," siger Besty Frost Webb til CIO Update.

Microsoft møder Google

Microsoft hævder selv, at omkring 20 millioner kunder har prøvet Office Web Apps i de første 100 dage, løsningen har eksisteret, og selskabet siger også, at det nu har 40 millioner betalende brugere på de forskellige online-services.

Microsoft er dog langt fra den eneste virksomhed, der kan levere online-services af denne karakter. Ikke mindst Google har i de senere år markedet sig med blandt andet Gmail til virksomheder og selskabets online kontorpakke.

Blandt den nok mest kendte danske Google-kunde finder man Berlingske Media, der har valgt at droppe Microsofts Office-pakke og Exchange og i stedet satse på Googles web-baserede løsning med mail og kontorpakke.

"...det er et forsøg på grundlæggende at ændre vores it-infrastruktur ved hjælp af cloud-sourcing. Vi har lavet nogle mindre forsøg, men det her er vores første store cloud-sourcing-satsning, og hvis det går godt, vil det danne præcedens for andre aktiviteter også," har it-direktør Torben Lundberg tidligere forklaret.

På internationalt plan har Microsoft netop annonceret en række nye BPOS-kunder, hvilket blandt andet inkluderer Volvo.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job