Sådan finder mobiloperatøren fejl i dit mobilnet

I arbejdet med at udrulle et nyt mobilnet er uforudsete problemer uundgåelige. Læs her, hvordan Telenor tackler dem.

Artikel top billede

Foto: Craig Jewell (Foto: Copyright (2007) Craig Jewell / Craig Jewell)

I øjeblikket arbejder Telenor på højtryk med projektet "Fremtidens netværk".

Det er navnet på Telenors udbygning af et nyt mobilnet, og indtil videre er mere end 1.600 af selskabets lidt over 2.000 mobilsites i Danmark opgraderet eller udskiftet. På disse sites er der typisk tre antenner.

Øverste ansvarlige for projektet er teknisk direktør Lars Rude Andersen.

Løbende under projektet tester og afprøver teknikere det nye net. Enten ved at studere data fra centralen i Aalborg eller ved at lave testkørsler, hvor en vogn kører ud og måler, om netværket virker.

Hørte robotstemmer

Trods testkørsler og studier af dataene fra mobilmasterne, er der fejl, som ikke bliver opdaget. Eksempelvis havde nogle Telenor-kunder i sommer problemer med en helt bestemt smartphone, som gengav al lyd som robotstemmer.
 
"Den kunne ikke synkronisere med krypteringen, og det gjorde, at man fik krypteret lyd i visse situationer, og det kan vi ikke måle, for det fungerer godt nok fra et radioteknisk perspektiv," forklarer han.
 
"Sådan nogle ting er svære, og derfor har vi en proces, hvor vi forsøger at se et mønster, når vi får henvendelser fra kunderne. Men der går noget tid, for der kan være folk, som har et problem, der ligner, fordi de har stået et sted med dårlig dækning eller noget andet," siger Lars Rude Andersen.
 
Denne type af uforudsete fejl har Telenor etableret et beredskab til at håndtere. Det sker ved, at selskabets teknikdivision, som Lars Rude Andersen har ansvaret for, er i kontakt med kundeservice-afdelingen.
 
Sporer sig ind på problemet
Kunder, der eksempelvis oplever mærkelige lyde i telefonen, ringer til Telenors kundeservice og fortæller om problemet.
 
"Vi prøver at spørge dem, hvor de har oplevet det, men det er der en vis usikkerhed omkring. Eksempelvis kan en københavner i Nordjylland måske have svært ved at forklare, hvor problemet blev oplevet, så derfor har vi forskellige niveauer," siger Lars Rude Andersen.
 
Telenor kan også se, hvor kunden bor og dermed forsøge at spore sig ind via postnummeret.

Når Lars Rude Andersen i dag evaluerer projektet, som det hidtil er forløbet, kan han konstatere, at der ikke skete et kæmpe nedbrud i forløbet. Det mest omfangsrige nedbrud var en 25. del af nettet, der var nede i nogle timer en formiddag.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S