IBM rykker Lotus Notes-mail og -kalender op i skyen

IBM klar med med en række nye løsninger inden for hostede kommunikations-services, der skal konkurrere mod Microsofts BPOS.

Artikel top billede

Det er ikke kun Microsoft, der har set lyset i at levere email, kalender og samarbejdsværkstøjer som hostede services over nettet, hvor brugerne betaler en månedlig abonnementspris per bruger.

Mens Microsofts BPOS (Business Productivity Online Standard Suite), der indeholder onlineversioner af eksempelvis Exchange og SharePoint, i øjeblikket er ved at få en større overhaling, har IBM netop lanceret en række nye cloud-tiltag, som skal forbedre selskabets sky-tjeneste, LotusLive.

Der er tale om en udvidelse af IBM's allerede eksisterende produkter i skyen.

Computerworlds amerikanske søstermedie Infoworld skriver, at IBM med det nye LotusLive Notes tilbyder chat, kalender, email og kalender - og en ny række samarbejdsværkstøjer, der bærer navnet Communities.

IBM's hostede LotusLive Notes koster 4,69 euro, omkring 36 kroner, per måned per bruger og inkluderer 25 GB plads.

Selvom man skal passe på med direkte sammenligninger, så minder den prissætning en hel del om det, man finder hos Microsoft.

Det er endnu ikke muligt at køre Lotus Notes-applikationer i skyen, men Sean Poulley, der er vice president for selskabets online collaboration services, fortæller til Infoworld, at det kan lade sig gøre, hvis man kombinerer det med en in-house Lotus Notes-installation.

Mange sky-løsninger på markedet

Samtidig er IBM klar med Communities, der indehodler diskussions-fora, fil-deling og muligheden for at tagge informationer.

Det er tænkt som en web-udgave af IBM's Lotus Connections, men indeholder ikke muligheden for at lave blogs og wikier.

Det amerikanske tech-medie ZDNet hart alt med IDC-analytiker IDC analyst Robert Mahowald, der peger på, at de nye IBM-løsninger og Microsofts tilbud egner sig godt til større virksomheder, der allerede har lokale installationer og nu ønsker en udvidelse af i skyen, mens Googles løsninger er mere out-of-the-box og mindre integrations-egnede.

IDC-analytikeren peger også på, at virksomheder som Cisco, Adobe og Zoho alle leverer lignende løsninger, der kan dele af det, som IBM's og Microsofts hostede løsninger kan.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S