Microsoft går ind i kampen mod Zeus

Microsofts beslutning om at spore Zeus via MSRT kan få stor betydning. MSRT fik æren for mere eller mindre at udrydde ormen Storm i 2007.

Artikel top billede

Computerworld News Service: To uger efter anholdelsen af en af de bander, der står bag botnettet Zeus, har Microsoft taget initiativ til at gøre det endnu sværere for de kriminelle at installere malwaren på pc'er. 
  
Microsoft er begyndt at spore Zeus via Malicious Software Removal Tool (MSRT), som er et udbredt værktøj til fjernelse af virus, der tilbydes gratis til Windows-brugere.
 
Det vil gøre det meget sværere for de kriminelle, der anvender Zeus, at køre software på computere uden antivirusprogram installeret - hvilket indtil nu har udgjort de nemmeste mål. 
 
Ifølge sikkerhedsleverandøren Trusteers undersøgelse fra september 2009 har 45 procent af de Zeus-inficerede maskiner enten ingen eller kun forældede antivirus-programmer installeret. På den anden side har Zeus generelt været effektiv til at omgå sporing af den type, som Microsoft nu har tilføjet i MSRT. 
 
Samme rapport oplyser i øvrigt, at 55 procent af zeus-infektionerne skete på maskiner, som havde et fungerende antivirusprogram installeret.
 
Som en del af en større aktion, der blev indledt 28. september i USA, Storbritannien og Ukraine, har myndighederne i forskellige lande arresteret mere end 100 medlemmer af den største af de kendte Zeus-bander.

Brugere praler med størrelsen

Men på nettet er det forholdsvis nemt at få fat i Zeus, som er blevet anvendt af mange forskellige kriminelle, siden det først begyndte at dukke op for fire år siden.
 
"De forskellige undergrundshjemmesider er fyldt med brugerkommentarer, der handler om alt fra den helt basale konfigurering af malwaren til folk, der praler med størrelsen på deres botnet," lyder det fra Matt McCormack, som er talsmand fra Microsoft, i et blogindlæg.
 
"Botnet-bagmændene er også helt forskellige fra hinanden - fra folk, der tilsyneladende bruger det som en hobby, til dem med mere ondskabsfulde hensigter," fortsætter han.
 
Softwaren er bedst kendt for at stjæle netbanksoplysninger, men i løbet af den seneste tid er sikkerhedseksperter begyndt at spekulere på, om Zeus også kan bruges til industrispionage. 
  
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S