BI-markedet immunt over for krisen

Det går ufatteligt godt på det danske business intelligence-marked, der selv i krisetider vokser og vokser.

Artikel top billede

Mens det samlede danske softwaremarked har brugt det senest år på at blive mindre, ser sagerne anderledes positive ud for den del af markedet, der hedder business intelligence og business analytics.
 
Det viser en dugfrisk rapport fra analysehuset IDC Nordic, der har taget temperaturen på det danske marked for business Intelligence (BI).

I 2009 faldt det samlede danske softwaremarked 2,6 procent, mens markedet for BI-produkter steg med lidt over én procent.
Det er der to grunde til, vurderer senior analytiker ved IDC Nordic, Brian Troelsen.

"Krisen demonstrerede for mange virksomheder, at de ikke havde tilstrækkeligt overblik over deres data. Der gik formentlig en prås op for mange om, at de manglede redskaber til at forudse krisetegn. Samtidig blev behovet for hurtige analyser større i virksomhedernes økonomiafdelinger og ledelser. Man vil ikke længere vente 14 dage på en analyse, man vil have de oplysninger inden for tre-fire dage."

"Behovet for hurtigere at kunne køre de normale regnskabsaktiviteter, såsom månedlige budgetter, afstemning, årsregnskaber med videre er også stigende," siger Brian Troelsen.

IDC har kigget på BI-markedet fra leverandørsiden og fra et service-markedsperspektiv. Det har været lidt bedre at være leverandør end konsulent det forløbne år.

BI-verdenens IKEA

Visse leverandører har gjort det særlig godt, og det er virksomheder som SAS Institute, SAP BusinessObject, Microsoft og den frække dreng i klassen, svenske QlikTech.

"Jeg kalder QlikTech for BI-verdenens IKEA. Selvom jeg ikke vil betegne deres produkter som decideret billige, er produkterne hurtige at implementere, de retter sig mod Pervasive BI, og det skal ikke kodes, som ellers kan være en udfordring, når man går i gang med produkter fra andre leverandører," siger Brian Troelsen.

QlikTech har i øvrigt øget sin værdi ganske betragteligt, siden virksomheden i juli i år gik på Nasdaq-børsen i New York.

En anden højdespringer er Targit, der ganske vist ikke har haft den store fremgang i Danmark, men har rykket pænt i især USA.

Forskellige typer på BI-markedet

Det danske BI-servicemarked er præget af forskellige leverandørtyper.

Der er de dedikerede specialister som Platon, Rehfeld, Affecto, 4C Management og Bridge Consulting.

Derudover er der de mere traditionelle it-virksomheder som IBM, NNIT, KMD, NetCompany og Accenture, der alle har skabt deres egne BI-afdelinger, da de har oplevet efterspørgslen hos deres kunder.

"Og så har revisionsselskaber som PricewaterhouseCoopers og Deloitte held med at sælge BI, da de forvejen har tæt kontakt til virksomhedernes økonomiafdelinger," siger Brian Troelsen, som forudsiger, at BI-markedet i Danmark de næste fem år vokser cirka fem procent om året.

Det danske BI-marked udgør godt 10 procent af det samlede danske softwaremarked.

På BI-softwaresiden omsættes for cirka 1,3 milliarder kroner, når man regner datawarehouse og avancerede analytiske applikationer med, mens der inden for BI-service omsættes for 1,45 milliarder kroner om året.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Styrelsen For It og Læring

Security & Compliance Operations Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg