3's gigantiske nedbrud slår offline-rekorden

Analytiker kalder tirsdagens nedbrud i 3-mobilnettet for "exceptionelt" i omfang og varighed.

Artikel top billede

Foto: Eric Hood (Foto: Eric Hood /)

Mere end 300.000 danske mobilkunder havde tirsdag alvorlige problemer med at bruge deres telefoner. Dertil kommer 3-kunder med mobilt bredbånd.
 
Årsagen var, at mobilselskabet 3's netværk var ramt af nedbrud og dertilhørende problemer i mere end 14 timer. 

Problemerne begyndte klokken 03.40 natten til tirsdag, og det lykkedes først 3 at løse problemet klokken 17.58.
 
Dermed var 3's netværk berørt af nedbruddet i 14 timer og 18 minutter. Et nedbrud af sådan en varighed og sådan et omfang er historisk, vurderer teleanalytiker John Strand fra Strand Consult.
 
"Nedbruddet er exceptionelt set med danske øjne, men vi kommer nok til at opleve det igen. Men vi kommer forhåbentlig ikke til at opleve så grelt et nedbrud i så mange timer, som det vi så i går," fortæller John Strand.
 
Kan gå fuldstændig galt
Ifølge 3 opstod problemerne i forbindelse med en "simpel softwareopdatering i selskabets core-netværk." Mobiloperatører opdaterer typisk om natten, hvor det gør mindst skade.
 
"Det er i stigende grad software-opgraderinger, man bruger til at øge kapaciteten i mobilnettene."

"Selvom mobilnet er standardiserede et godt stykke hen ad vejen som et Ericsson-net eller et Nokia Siemens Networks-net, så kan det nogle gange gå fuldstændig galt, og så er det fuldstændig som på en pc, hvor man laver en roll back. Det bliver man nødt til at gøre," siger John Strand.
 
Læs også: Sådan finder mobiloperatøren fejl i dit mobilnet 
 
John Strand fortæller, at store nedbrud i Danmark typisk har været forbundet med kabelfejl, men software-fejl er noget, som vi formentlig også kommer til at se i fremtiden.
 
"Problemet er en type, som vi nok i stigende grad vil løbe ind i, fordi softwaren i mobilnettene bliver en vigtigere og vigtigere del af selve netværket," siger han.
 
3 beklager
3 udsendte tirsdag aften en pressemeddelelse under titlen "Danmarks bedste netværk oppe igen". Heri forklarer kommunikationschef Knud Løkke Rasmussen fra 3, at selskabet beklager nedbruddet.
 
"Heldigvis er det første gang i de syv år, 3 har været på det danske marked, at vi har oplevet et netværksproblem af denne størrelse," udtaler han i pressemeddelelsen.
 
Fejlen er ifølge 3 sket via en opdatering gennemført fra Stockholm, hvor 3 har hovedkontor, som også har ansvaret for det danske 3-netværk.
 
Læs også: Mislykket opgradering skabte gigant-nedbrud hos 3

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job