0-dags sårbarhed rammer Adobe

En hidtil ukendt sårbarhed rammer et af Adobes mest populære programmer.

Artikel top billede

Grafik-giganten Adobe har igen problemer med sikkerheden.

Denne gang cirkulerer der oplysninger om en hidtil ukendt sårbarhed i Adobe Shockwave Player, som er firmaets populære medieafspiller.

Sikkerhedshullet rammer afspilleren til Windows og Mac OS X, og den karakteriseres som kritisk.

Der er tale om et hul, der åbner mulighed for at afvikle ondsindet kode igennem et drive-by-angreb.

Sårbarheden optræder i Shockwave Player version 11.5.8.612 og tidligere udgaver.

I september opdagede man ligeledes en 0-dags sårbarhed i Shockwave Player.

Adobe lover hurtig rettelse

Problemet opstår på grund en svaghed i Adobe Director Video, og den gør det muligt for eksterne personer at korrumpere hukommelsen og køre kode på sårbare systemer.

Ifølge CSIS er der ingen massive angreb på sårbarheden endnu, men kombinationen af et frigivet Proof of Concept, som beskriver mulighederne for at udnytte sårbarheden, og udbredelsen af Abobe Shockwave Player plugin'et, gør hullet til et oplagt mål for it-kriminelle, skriver firmaet i en sikkerhedsadvarsel.

Adobe har erkendt sårbarheden samt frigivet en advarsel, og firmaet lover samtidig at korrigere problemet med en kommende opdatering til Adobe Shockwave Flash Player.

Der er flere oplysninger på denne sikkerhedsside.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job