0-dags sårbarhed rammer Adobe

En hidtil ukendt sårbarhed rammer et af Adobes mest populære programmer.

Artikel top billede

Grafik-giganten Adobe har igen problemer med sikkerheden.

Denne gang cirkulerer der oplysninger om en hidtil ukendt sårbarhed i Adobe Shockwave Player, som er firmaets populære medieafspiller.

Sikkerhedshullet rammer afspilleren til Windows og Mac OS X, og den karakteriseres som kritisk.

Der er tale om et hul, der åbner mulighed for at afvikle ondsindet kode igennem et drive-by-angreb.

Sårbarheden optræder i Shockwave Player version 11.5.8.612 og tidligere udgaver.

I september opdagede man ligeledes en 0-dags sårbarhed i Shockwave Player.

Adobe lover hurtig rettelse

Problemet opstår på grund en svaghed i Adobe Director Video, og den gør det muligt for eksterne personer at korrumpere hukommelsen og køre kode på sårbare systemer.

Ifølge CSIS er der ingen massive angreb på sårbarheden endnu, men kombinationen af et frigivet Proof of Concept, som beskriver mulighederne for at udnytte sårbarheden, og udbredelsen af Abobe Shockwave Player plugin'et, gør hullet til et oplagt mål for it-kriminelle, skriver firmaet i en sikkerhedsadvarsel.

Adobe har erkendt sårbarheden samt frigivet en advarsel, og firmaet lover samtidig at korrigere problemet med en kommende opdatering til Adobe Shockwave Flash Player.

Der er flere oplysninger på denne sikkerhedsside.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS