0-dags sårbarhed rammer Adobe

En hidtil ukendt sårbarhed rammer et af Adobes mest populære programmer.

Artikel top billede

Grafik-giganten Adobe har igen problemer med sikkerheden.

Denne gang cirkulerer der oplysninger om en hidtil ukendt sårbarhed i Adobe Shockwave Player, som er firmaets populære medieafspiller.

Sikkerhedshullet rammer afspilleren til Windows og Mac OS X, og den karakteriseres som kritisk.

Der er tale om et hul, der åbner mulighed for at afvikle ondsindet kode igennem et drive-by-angreb.

Sårbarheden optræder i Shockwave Player version 11.5.8.612 og tidligere udgaver.

I september opdagede man ligeledes en 0-dags sårbarhed i Shockwave Player.

Adobe lover hurtig rettelse

Problemet opstår på grund en svaghed i Adobe Director Video, og den gør det muligt for eksterne personer at korrumpere hukommelsen og køre kode på sårbare systemer.

Ifølge CSIS er der ingen massive angreb på sårbarheden endnu, men kombinationen af et frigivet Proof of Concept, som beskriver mulighederne for at udnytte sårbarheden, og udbredelsen af Abobe Shockwave Player plugin'et, gør hullet til et oplagt mål for it-kriminelle, skriver firmaet i en sikkerhedsadvarsel.

Adobe har erkendt sårbarheden samt frigivet en advarsel, og firmaet lover samtidig at korrigere problemet med en kommende opdatering til Adobe Shockwave Flash Player.

Der er flere oplysninger på denne sikkerhedsside.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Scientist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car