0-dags sårbarhed rammer Adobe

En hidtil ukendt sårbarhed rammer et af Adobes mest populære programmer.

Artikel top billede

Grafik-giganten Adobe har igen problemer med sikkerheden.

Denne gang cirkulerer der oplysninger om en hidtil ukendt sårbarhed i Adobe Shockwave Player, som er firmaets populære medieafspiller.

Sikkerhedshullet rammer afspilleren til Windows og Mac OS X, og den karakteriseres som kritisk.

Der er tale om et hul, der åbner mulighed for at afvikle ondsindet kode igennem et drive-by-angreb.

Sårbarheden optræder i Shockwave Player version 11.5.8.612 og tidligere udgaver.

I september opdagede man ligeledes en 0-dags sårbarhed i Shockwave Player.

Adobe lover hurtig rettelse

Problemet opstår på grund en svaghed i Adobe Director Video, og den gør det muligt for eksterne personer at korrumpere hukommelsen og køre kode på sårbare systemer.

Ifølge CSIS er der ingen massive angreb på sårbarheden endnu, men kombinationen af et frigivet Proof of Concept, som beskriver mulighederne for at udnytte sårbarheden, og udbredelsen af Abobe Shockwave Player plugin'et, gør hullet til et oplagt mål for it-kriminelle, skriver firmaet i en sikkerhedsadvarsel.

Adobe har erkendt sårbarheden samt frigivet en advarsel, og firmaet lover samtidig at korrigere problemet med en kommende opdatering til Adobe Shockwave Flash Player.

Der er flere oplysninger på denne sikkerhedsside.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg