0-dags sårbarhed rammer Adobe

En hidtil ukendt sårbarhed rammer et af Adobes mest populære programmer.

Artikel top billede

Grafik-giganten Adobe har igen problemer med sikkerheden.

Denne gang cirkulerer der oplysninger om en hidtil ukendt sårbarhed i Adobe Shockwave Player, som er firmaets populære medieafspiller.

Sikkerhedshullet rammer afspilleren til Windows og Mac OS X, og den karakteriseres som kritisk.

Der er tale om et hul, der åbner mulighed for at afvikle ondsindet kode igennem et drive-by-angreb.

Sårbarheden optræder i Shockwave Player version 11.5.8.612 og tidligere udgaver.

I september opdagede man ligeledes en 0-dags sårbarhed i Shockwave Player.

Adobe lover hurtig rettelse

Problemet opstår på grund en svaghed i Adobe Director Video, og den gør det muligt for eksterne personer at korrumpere hukommelsen og køre kode på sårbare systemer.

Ifølge CSIS er der ingen massive angreb på sårbarheden endnu, men kombinationen af et frigivet Proof of Concept, som beskriver mulighederne for at udnytte sårbarheden, og udbredelsen af Abobe Shockwave Player plugin'et, gør hullet til et oplagt mål for it-kriminelle, skriver firmaet i en sikkerhedsadvarsel.

Adobe har erkendt sårbarheden samt frigivet en advarsel, og firmaet lover samtidig at korrigere problemet med en kommende opdatering til Adobe Shockwave Flash Player.

Der er flere oplysninger på denne sikkerhedsside.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S