Prøvekørt: Nero 9 med brandvarme funktioner

Nero har efterhånden udviklet sig til noget af en mastodont, for ud over at brænde dvd'er er programmet udstyret med et arsenal af smarte multimedie-funktioner. Det er både styrken og svagheden ved Nero 9.

Prøvekørt: Nero 9 med brandvarme funktioner

Du har sikkert hørt om Nero før. Den første version af brænderprogrammet dukkede op i 1997, og det er ofte bundled med dvd-brændere.

Hvert år lanceres en ny version af programmet, og egentlig kan vi godt forstå folkene fra Nero.

Med brænderprogrammet har de nemlig et udmærket produkt, men der findes rigtig mange gratis alternativer som eksempelvis Ashampoo Burning Studio Free.

Derfor er Nero nødt til at udvikle sig, hvis der fortsat skal kræves betaling fra brugerne. Metoden er at skille sig ud fra mængden, og det gør Nero så sandelig.

Problemet er bare, at brænderprogrammet i dag er udstyret med så mange funktioner og muligheder, at det gør en ligeså rundtosset, som hvis man sad på en snurrende og brandvarm dvd-skive.

Nero 9 kan blandt andet optage tv-programmer, video-uploade til YouTube, overføre musik til mobilen, sende billeder til MySpace og afspille HD-videoer.

Vi har smidt brænderprogrammet i vores computer og givet de mange funktioner en lun velkomst under vores testkørsel. Følg med på de næste sider.

Kan virke indviklet

Masser af muligheder

Kender ikke begrænsningens kunst

Et arsenal af muligheder

Nero 9 indeholder også programmer som Nero CoverDesigner og Nero Live, der gør det muligt at se og optage tv, hvis du har et tv-tunerkort forbundet til computeren.

Der er også plads til Nero SoundTrax, der ifølge Nero gør dig til en dj, som kan mixe lydfiler sammen på din pc.

Alt i alt byder Nero 9 på et arsenal af muligheder og funktioner. Det er både programmets styrke og dets svaghed, da det kan være vanskeligt at gennemskue de mange menuer og indstillingsmuligheder.

Det er, som om Nero 9 stritter i alle retninger, og det er svært at forestille sig en forbruger, der skulle udnytte alle funktioner. Hvis du kun skal brænde en dvd engang i mellem, kan du sagtens nøjes med et gratis brænderprogram i stedet for at kaste sparepengene efter Nero.

Hvis du til gengæld vil have et højpotent multimedie-center med mange (måske ligefrem alt for mange) muligheder for avanceret dvd-brænding og jonglering med dine billeder, musik- og videofiler er Nero 9 vejen frem.

Du kan downloade en prøveversion af Nero 9 her. Den virker i 15 dage. Bemærk at prøveversionen er på engelsk, men Nero 9 også findes i dansk version.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S