Sådan gemmer du websiden som PDF

Der er flere årsager til, at det kan være smart at gemme en webside som PDF. Måske til at vise andre, til at gemme eller måske ligefrem til at læse i toget. Se her hvordan du gør.

Skal du printe hele websider, kan det nogle gange drille med at få den rette margen eller få det hele med.

Det er et af de eksempler hvor det er smart at gemme hele websiden som PDF, for derefter at kunne printe den bagefter. Eller måske bare gemme den, maile den, eller hvad du nu lige har brug for.

For at gemme en webside som PDF skal du bare hente udvidelsen PDF Download 2.1. Den fås både til Firefox og Explorer.

Når du har installeret udvidelsen, og du vil gemme en webside, kan du vælge, om du vil modtage PDF'en som en fil, du kan downloade, eller i en mail. Så enkelt er det.

Du kan hente udvidelsen her.

Husk at du nemt kan få lavet et Word-dokument om til en PDF-fil. Se her her hvordan.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS