Læsernes dom: Windows 7 overrasker positivt

Så er det på plads: Windows 7 ser ud til at blive et meget bedre bekendtskab end Windows Vista. Det mener de læsere, som har testet betaudgaven af styresystemet. Læs deres dom her.

Er det så overhovedet noget værd, Windows 7? Det spørgsmål har mange Windows-brugere nok stillet sig selv den seneste tid, i takt med at flere detaljer er blevet afsløret om det nye styresystem fra Microsoft.

De mest nysgerrige har jagtet svaret på spørgsmålet ved at downloade og installere den officielle betaversion.

Vi har derfor spurgt læserne på pcworld.dk, hvad de synes om Windows 7 indtil nu. Og de fleste er positivt overraskede over styresystemet:

- Windows 7 tegner godt. Er vild med hastigheden og muligheden for at kaste gadgets direkte på skrivebordet, skriver Dan Holt Jensen

- Nu er min 24/7 maskine måske lige en tand kraftigere end de flestes, men Windows 7 flyver altså bare derudaf her. Jeg tester pt. 64-bit udgaven og benytter normalt Vista. Der, hvor jeg mest har bemærket en forskel, er ved benchmarks - hovedsageligt 3DMark og PCMark. Dernæst virker indlæsning af (applikationer og) spil meget hurtigere - hele den der "ventetid" fra Vista er gået fløjten. Og så er UAC'en slet ikke så slem som i forgængeren. Alt i alt: Windows 7 rocks! Skriver Thomas Jørgen Jacobsen.

- Jeg kører i øjeblikket Windows 7 Ultimate 32-bit beta, og det fungerer i det store og hele upåklageligt. Der er selvfølgelig nogle små fejl, som man jo kan forvente af en beta. Skærmen bliver først sort et stykke tid, før en sikkerhedsboks (kendt fra vista) dukker op, ligeledes er skærmen sort et stykke tid efter dvaletilstand, men det bliver vel rettet. Til gengæld blev jeg glædeligt overasket over, hvor nemt installation af drivere gik, det var jo nærmest som ved installation af Ubuntu, skriver Sune Monrad.

Nyt liv til gamle computere

Læsernes erfaringer har også vist, at Windows 7 giver nyt liv til gamle computere, der ville lide kvælningsdøden, hvis de fik Windows Vista ombord.

- Jeg har skiftet Vista ud med Win 7 på min bærbare: Celeron, 1,5 gigabyte ram. Jeg måtte slå alt grafisk lir fra i Vista for at få den til at køre godt. Det behøvede jeg ikke med Win 7, skriver Henrik Johnson.

- Jeg har en gammel ASUS M6N bærbar 1.4 Mhz og 768 megabyte ram til at "lege" med. Jeg har installeret Windows 7 på den, og alt fungerer - hurtigt og upåklageligt. Min umiddelbare kommentar er - lige så ringe Vista er, lige så god ser Windows 7 ud til at virke, skriver Mikael Kronstrøm.

Det er dog ikke alt, der er lige fantastisk ved Windows 7. Da det er en betaversion, så kan den indeholde fejl, og læserne er da også stødt på et par stykker. En har problemer med Stifinder, der opfører sig mærkeligt. En anden har problemer med at få sit antivirusprogram til at spille sammen med Windows 7. Men trods fejlene ser de fleste positivt på udsigten gennem Microsofts nye vinduer, der dukker op i slutningen af 2009 eller begyndelsen 2010.

Du kan læse meget mere om læsernes oplevelser med Windows 7 her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S