Her er 12 grimme og elendige telefoner

Der findes flotte og lækre mobiler, og så findes der dem, der er grimme og elendige at bruge. Her er en liste med 12 meget uheldige modeller, og danske B&O gemmer sig i mængden.

Amerikanske PC World har fundet 12 mobiltelefoner frem, der bestemt ikke får nogen rosende ord med på vejen.

Faktisk går vores kolleger så langt som at kalde den brogede folk for de grimmeste og mest åndssvage mobiler, som "vi elsker at hade."

Telefonerne får tæsk for deres elendige design, manglende brugervenlighed og deres ofte alt for høje prisskilte.

På top 12-listen optræder telefoner fra Nokia, Sony Ericsson og andre store mobilproducenter, men der er også blevet plads til danske B&O, der får dumpekarakter for to af firmaets mobiler. Det drejer sig om Serene (læs anmeldelse her) og Serenata (læs anmeldelse her).

Ifølge Pcworld.com er Serene - også kendt som pudderdåsen - et klassisk eksempel på en telefon, der er en ren skønhed, men uden hjerne. Telefonen passede bedre ind på et museum end i baglommen, da den udkom i 2006. Serene får også hug for sin manglende brugervenlig, når der skal tages billeder med mobilen.

Der bliver også sparket til Serenata, der har samme elendige DNA som Serene. Telefonen udkom i 2007, men det forhindrede ikke B&O i at undlade at udstyre den med et kamera. Det var måske til at leve med, hvis ikke prisen var på voldsomme 10.000 kroner.

Listen over de elendige mobiler er i tilfældig rækkefølge:

1. Bang & Olufsen Serene
2. Samsung P300
3. Motorola ROKR E1
4. Nokia 7380
5. Sony Ericsson W350 Walkman
6. Nokia E90 Communicator
7. The Siemens Xelibri Line
8. Toshiba G450
9. Bang & Olufsen Serenata
10. Virgin Mobile Lobster 700TV
11. Compulab Exeda
12. Vertu Bucheron Cobra

Du kan her læse mere om, hvorfor pcworld.com har udvalgt de 12 mobiler og givet dem en offentlig spanking.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S