Microsoft åbner for butikskrig mod Apple

Samtidig med lanceringen af Windows 7 åbner Microsoft sin første butik. Den skal tage konkurrencen op med Apple, som har stor succes med egne forretninger.

Verdens første Microsoft Store åbner en af dagene i The Fashion Square Mall i Scottsdale i staten Arizona.

Butikken er tænkt som en direkte konkurrent til Apples forretninger, der sælger Mac's i stor stil.

Planen er at placere Microsofts forretninger lige op og ned ad Apples butikker.

Det har Microsoft meldt åbent ud, men den første i Arizona ligger nu slet ikke i det samme område som Apples nærmeste butik.

Der er også planlagt en Microsoft-butik i Californien i byen Mission Viejo, og den ligger i det mindste i det samme indkøbscenter som Apples butik i området.

Microsofts øverste chef Steve Ballmer vil ikke sige direkte, at åbningen af den første Microsoft Store bliver i morgen, men medier over det meste af verden er alle enige om, at det ikke kan være anderledes. Selvfølgelig åbner Microsoft sin første butik samtidig med lanceringen af sit nye styresystem Windows 7, der lanceres den 22. oktober.

Testet i forsøgsforretninger

Microsoft har længe haft egne "forsøgsforretninger", hvor selskabet har arbejdet med at finde ud af de smarteste måder at præsentere it-produkter for kunderne.

Netop selv at kunne bestemme, hvordan produkterne skal markedsføres over for forbrugerne er en af de store fordele ved at have sine egne butikker.

Derudover har Microsoft også tænkt sig at kopiere Apples "Genius Bar", som er en bardisk i Apples forretninger befolket med eksperter. Her kan man som Apple-bruger bestille tid til en konsultation og få hjælp til alt muligt Apple-relateret.

Bærbare og pc'er bliver langt fra det eneste, butikkerne skal sælge. Et af trækplastrene bliver med garanti den 96 tommers skærm, som kunderne kan bruge til at spille Xbox 360-spil på.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job