3's mobilnedbrud ramte 2.000 lufthavns-ansatte

Pludselig stod 2.000 ansatte i Københavns Lufthavne uden at kunne bruge deres mobil, da 3's mobilnet gik ned. Læs her, hvordan lufthavnens CIO håndterede situationen.

Artikel top billede

De ansatte i Københavns Lufthavne fik i sidste uge problemer med at bruge deres mobiltelefoner, da 3's mobilnet gik ned. Foto: Københavns Lufthavne.

Natten til tirsdag i sidste uge begyndte der at opstå problemer i 3's mobilnetværk.
 
En simpel software-opdatering viste sig pludselig at skabe problemer i mobiloperatørens netværk. Det var til gene for operatøren, men ikke mindst erhvervskunderne.
 
En af erhvervskunderne er Københavns Lufthavne i Kastrup og Roskilde, som har omkring 2.000 ansatte. De er næsten alle sammen udstyret med mobiltelefoner, der er koblet på 3's mobilnet.
 
"Stort set alle vores medarbejdere blev berørt af nedbruddet, men som virksomhed blev vi meget mindre berørt. Vi er som lufthavn en 24/7-virksomhed, som altid skal køre, og derfor har vi flere systemer at trække på. Alle de kritiske systemer og folk var godt dækket ind med de eksisterende fastnettelefoner," fortæller Christian Poulsen, der er CIO hos Københavns Lufthavne.
 
Problemet ramte dog ikke kun medarbejderne, der var på arbejde. Mange af de ansatte bruger arbejdsmobilen som deres eneste telefon, og dermed var deres hjemmetelefon også nede.

"Det var selvfølgelig generende for vores medarbejdere. Især dem, der skulle ringe ind for at høre, om de skulle noget særligt den dag. De måtte finde en fastnettelefon og den vej rundt ringe til vagtlederen. Mange af dem valgte også at gå over til mail og instant messaging i de sure timer," forklarer Christian Poulsen.
 
Stof til eftertanke
Mobilnettet var på et tidspunkt helt nede, men blev derefter af 3 åbnet i en kontrolleret proces op ad eftermiddagen. Christian Poulsen blev holdt underrettet.
 
"Undervejs og især efterfølgende har vi af 3 fået en fornuftig behandling og forklaring på, hvad der skete, og hvorfor det ikke vil ske igen," siger han.
 
I de mest kritiske timer blev han holdt underrettet om nedbruddet via mails fra mobiloperatøren, mens han senere var i telefonisk kontakt med 3.
 
Efterfølgende har Christian Poulsen gjort sig nogle tanker om, hvordan lufthavnen bruger sin mobiltelefoni.
 
"Det er tankevækkende, at vi er blevet så afhængige af vores mobiler," siger han og uddyber:
 
"Den meget effektive vane, hvor telefonen altid ligger i lommen, og du overalt kan tjekke intranettet, se telefonlisten, ringe og sms'e, var med ét trylleslag væk. Pludselig skulle de ansatte finde en af de dele-pc'er, vi har stående, eller den ansatte skulle bruge sin egen pc."

Justerer nu beredskabet

Episoden har fået Christian Poulsen til at kigge nærmere på beredskabet i tilfælde af en lignende episode i fremtiden.
 
"Vi har justeret nogle detaljer. I det her tilfælde var det 3 som operatør, der ikke virkede, men andre mobiloperatører virkede," siger han og tilføjer:

"Vi har i dag abonnementer hos nogle andre mobilleverandører, og dem har vi tænkt os at tænke mere systematisk ind i sådan en situation, så vi i fremtiden har et antal vagtmobiler, vi kan kaste ud i omløb, ligesom vi også har walkie-talkier, radioer og andre kommunikationsformer som andre nødplaner."
 
3's nedbrud får dog ikke Københavns Lufthavne til at ændre sin strategi om at få stadig mere trådløse kontormiljøer.
 
"Det her får os ikke til at tænke, at vi skal gå langsommere frem med at få afskaffet fastnettelefonerne på kontorerne. Der skal dog stadig være et vist antal fastnettelefoner tilbage," siger han.
 
Christian Poulsen pointerer, at nedbruddet dog ikke var af en kritisk karakter.
 
"Alle vores vitale funktioner er uafhængige af mobilnettet," siger han.
 
Nedbruddet har ikke fået Christian Poulsen til at ændre sin opfattelse af 3 som leverandør, siger han til Computerworld. Københavns Lufthavne får ikke kompensation af 3 i forbindelse med nedbruddet.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland