Fyrede BEC-folk lider af søvnløshed og mavesmerter

Den sidste måned har været hård for de ansatte ved Bankernes EDB Central, som har fyret 96 ansatte. Samtidig hersker der en trykket stemning blandt medarbejderne, der ikke blev fyret.

Artikel top billede

Læs også:
BEC massefyrer - 96 ansatte er sagt op

I løbet af den seneste måned har 96 ansatte hos Bankernes EDB Central (BEC) fået en fyreseddel.

Det drejer sig om 14 medarbejdere i afdelingen i Herning og 76 i hovedsædet i Roskilde. Derudover er seks medarbejdere fratrådt frivilligt.

"Det er frygteligt frustrerende for medabejdere, der er vant til at være i en tryg organisation, lige pludselig at have sådan noget hængende over sig og ikke ane, hvad deres fremtid er. Det er klart, at det har givet en masse reaktioner," forklarer Ann Baldus-Kunze, der er fællestillidsmand hos BEC.

Flere medarbejdere har blandt andet oplevet søvnløshed, mavesmerter og koncentrationsbesvær.

"Mange medarbejderne har hjulpet sig igennem perioden med galgenhumor," siger Ann Baldus-Kunze.

Acceptabelt forløb

Fyringsrunden har samtidig været anderledes, end det ofte er tilfældet, da BEC har været nødt til at varsle fyringer på forhånd, da der var tale om massefyringer.

"Sådan noget her kan ikke forløbe godt, for det er en trist situation. Men når alt kommer til alt, så synes jeg faktisk, at det er forløbet acceptabelt," siger Ann Baldus-Kunze.

Varslingen har - i henhold til loven - også givet muligheder for, at medarbejdernes repræsentanter har kunne være med i arbejdet omkring vilkårene for aftrædelse.

Blandt de medabejdere, der ikke har fået en fyreseddel, er stemningen stadigvæk trykket.

"I dag har været meget trykket. Det er meget stille rundt omkring. Der er en meget afventende stemning, men selvfølgelig også en lettet stemning," siger Ann Baldus-Kunze.

BEC massefyrer - 96 ansatte er sagt op

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S