TDC-bestyrelsesformand forsvarer milliard-udbytter

Kritikere mener, at TDC er blevet malket af ejerne. TDC's bestyrelsesformand Vagn Sørensen svarer her på kritikken.

Artikel top billede

Bestyrelsesformand Vagn Sørensen fra TDC mener, at telekoncernen er godt rustet til fremtiden trods udbyttebetalinger for over 50 milliarder kroner siden 2006. Foto: Uffe Weng. (Foto: Uffe Weng)

TDC er i dag et mindre selskab, end da fem kapitalfonde i januar 2006 købte sig ind i selskabet.

Dengang havde telekoncernen aktieposter i en lang række udenlandske teleselskaber, men de passede ikke ind i TDC's nye strategi: Et nordisk fokus.

TDC solgte derfor ud af selskabets aktieposter spredt over Europa, og i september afsluttede selskabet den europæiske epoke, da schweiziske Sunrise blev solgt fra for mere end 18 milliarder kroner. En handel, som blev endeligt godkendt i torsdags. 

Salgene har været med til at finansiere de udbytter, som TDC har udbetalt til selskabets aktionærer siden januar 2006. Samlet set har TDC i perioden udbetalt 53,6 milliarder kroner, hvoraf de fem kapitalfonde fik 47,1 milliarder kroner. Det er af analytikere blevet karakteriseret som et meget stort udbytte.

"Vi har haft en majoritetsaktionær, som har en gæld, der skal tilbagebetales, og og vi har andre aktionærer, som også meget gerne vil have udbytte," siger TDC-bestyrelsesformand Vagn Sørensen og henviser til ATP's aktiepost i TDC.

TDC i en spændetrøje?

Kritikere ­- deriblandt teleanalytiker Torben Rune fra Netplan - mener dog, at pengene, som kapitalfondene har hevet ud af TDC, har trukket en spændetrøje ned over selskabet. Det vil sige, at selskabet kun har begrænsede muligheder for at investere i ny infrastruktur. Et synspunkt, som TDC-bestyrelsesformand Vagn Sørensen afviser.

"Det er helt forfejlet. For det første har vi i perioden investeret rigtig meget i vores teknologi, infrastruktur og net," siger han.

Han nævner, at TDC i 2009 spenderede 15 procent af omsætningen i den nordiske forretning på investeringer i nordisk infrastruktur. Samtidig har TDC haft ressourcerne til opkøb, pointerer han.

"Vi har absolut fundet penge til de ting, som vi gerne har villet gøre. Eksempelvis ved at købe Dongs fibernet," siger Vagn Sørensen.

Derudover fremhæver han, at hvis ledelsen i TDC peger på et opkøb, som ville være meget vigtigt for selskabets fremtid og er en god case, så er han "ikke i tvivl om, at ejerne vil give kapital til det". Men hele diskussionen om frasalg af TDC's aktiviteter bør have modvægt, mener han.

"Det lyder, som om, vi bare har skåret ned. Men det har vi ingenlunde. Vi har solgt fra uden for Norden, men vi har brugt en del af provenuet til at købe op i Norden og derved forstærket vores platform i Norden," fortæller han.

TDC købte sidste år kabelselskabet A+, bredbåndsselskabet Fullrate, mobilselskaberne Unotel og M1 samt Dongs fibernet.

"Vi har kigget efter, hvor der har været konsoliderings-muligheder i Norden, som vi med vores størrelse har kunnet tillade os at udnytte. De muligheder har vi taget for at konsolidere os yderligere, og de muligheder vil vi også fortsat være på udkig efter," fortæller TDC's bestyrelsesformand.

Computerworld har interviewet TDC's bestyrelsesformand, Vagn Sørensen, og bringer i denne uge flere artikler omkring TDC under kapitalfondene.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS