Test: Digitalkamera med indbygget projektor

Ideen er bestemt ikke tosset, men fungerer det? Vi har testet digitalkameraet Nikon Coolpix S1100PJ, der kan fremvise billeder og video på nærmeste væg.

Test: Digitalkamera med indbygget projektor

Coolpix S1100PJ er Nikons andet forsøg med et digitalkamera, der praler af at have indbygget projektor.

Det er egentlig smart tænkt, da kameraet kan bruges til at dele billeder med venner og familie - bare der er en væg i nærheden.

Tænd for kameraets projektor og vælg de fotos, som skal bruges, ved at klikke på den tre tommer trykfølsomme skærm.

Fungerer det? Både ja og nej. Umiddelbart er kameraet og projektor-delen nem at betjene, og du får hurtigt fremvist dine mesterskud. Det er ganske underholdende de første par gange.
Men ligesom med andre projektorer er dagslys ødelæggende for den gode oplevelse, og derfor er det bedst at bruge projektoren bag nedrullede gardiner.

Ifølge Nikon er kameraet i stand til at levere et billedet i størrelsen fra fem til 47 tommer, og størrelsen afhænger af, hvor langt du befinder dig fra væggen.

Samtidig med, at du bevæger dig længere væk, bliver det projicerede foto på væggen diffust, også selv om du forsøger at fifle med manuel indstilling af projektoren.

Det er derfor mest optimalt at stille sig tæt på en væg og nøjes med et lille fremvist billede under 20 tommer.

Projektoroplevelsen er altså ikke vanvittig imponerende, og hvis du alligevel er i stue med en 42 tommer fladskærm, var det måske mere interessant at få fremvist dine billeder der i stedet for i et lille format på væggen.

Der er dog en vis underholdningsværdi i at projicere et billede hist og pist, eksempelvis på onkel Johns ølvom.

Elendig som "rigtig" projektor

Nikon praler med, at Coolpix S1100PJ også kan bruges som almindelig projektor, men det skulle den japanske kameraproducent holde sig fra. For da vi testede muligheden for at få vist billeder fra en bærbar via digitalkameraet, var resultatet fuldkommen elendigt.

Man kan måske heller ikke forvente det store af en projektor i mini-størrelse, alligevel var det skuffende og stort set ikke brugbart.

Windows-skrivebord med tilhørende ikoner så gnidret ud, og farverne var udvaskede. Da vi satte billedfremvisning i gang, gik det helt galt. Vi valgte en mappe med billeder og kørte det som slideshow på computeren.

Den datastrøm kunne Coolpix S1100PJ ikke håndtere, og det blev en hakkende oplevelse. De flotte, glidende overgange på computeren var ikke at se på væggen, og billederne blev nærmest kastet ind, og enkelte gange var signalet bare sort. Igen havde vi ikke forventet mirakler, men det var alligevel en skuffende oplevelse.

Et af problemerne for projektoren er, at den kun fremviser fotos i en opløsning på 640 gange 480 pixel. Det er altså en meget lav opløsning på sølle 0,3 megapixel.

Imponerer ikke

Selve kameradelen i Coolpix S1100PJ er ikke superimponerende.
Designet af menusystemet er meget afdæmpet, på grænsen til det kedelige, og der findes en håndfuld indstillinger, som matcher forskellige situationer, eksempelvis nærbilleder i naturen og sport.

Det er muligt at indstille kameraet manuelt, men de fleste vil formentlig bruge autofunktionen mest.

Desværre er den af noget svingende kvalitet.

Da vi testede kameraet, kunne autofunktionen under stort set ens lysforhold det ene øjeblik fyre blitzen af, mens den det næste pludselig holdt inde.

Vi sad derfor tilbage med stor mængde fotos med slørede motiver, og de var lige til at smide i skraldespanden. Ærgerligt.

Sjov, men lidt for meget legetøj

Alt i alt er Nikon Coolpix S1100PJ en sjov opfindelse, der nok skal vække begejstring til familiefødselsdage og andre begivenheder, hvor der hygges med fotos.

Men digitalkameraet er en million kilometer fra at matche en rigtig projektor, og det er måske også for meget forlangt.

Nikon Coolpix S1100PJ er dog hverken noget suverænt kamera eller en genial projektor. Det bliver en meget blød mellemvare, der er lidt for meget lir og lidt for meget legetøj til vores smag.

Hvis du kaster sparepengene efter Nikon Coolpix S1100PJ, skal du ikke have for store forventninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S