Det er lige blevet farligere at bruge Internet Explorer

Et populært hackerværktøj er blevet udvidet med en exploit af et offentligt kendt sikkerhedshul i Microsofts Internet Explorer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Et populært crimeware-kit har for nylig fået tilføjet en exploit af en sårbarhed i Internet Explorer, der endnu ikke er blevet lukket af Microsoft. Det vil sandsynligvis tvinge Microsoft til at rette fejlen med en hasteopdatering, skriver en sikkerhedsekspert søndag.

Samtidig har en prominent sårbarhedsekspert dog taget parti med Microsoft, som hævder, at fejlen vil være svær at udnytte i Internet Explorer 8, som er den mest udbredte version af virksomhedens browser.

I sidste uge advarede Microsoft brugerne af IE6, IE7 og IE8, om at hackere aktivt er i gang med at udnytte en sårbarhed i browserne ved at narre brugerne til at besøge skadelige eller kompromitterede websites. Når brugerne først er inde på et sådant site, kan de udsættes for et såkaldt "drive-by"-angreb, der ikke er afhængig af nogen handling fra brugerens side.

Symantec var først til at rapportere fejlen i IE til Microsoft, efter antivirus-leverandøren fangede spam, der gav sig ud for at være meddelelser om hotelreservationer sendt til udvalgte individer i adskillige organisationer.

I søndags skrev Roger Thompson, der er analysedirektør hos AVG Technologies, at kode til udnyttelse af det nyeste sikkerhedshul i IE var blevet tilføjet hackerværktøjet Eleonore, som blot er et ud af adskillige lettilgængelige toolkits, som kriminelle kan anvende via hackede websites til at angribe besøgendes computere.

"Dette har hævet indsatsen væsentligt, da det betyder, at enhver kan købe dette hackerværktøj for nogle få hundrede dollar og så pludselig have et fungerende 0-dagsangreb mellem hænderne," skriver Thompson på sin blog.

Microsoft har lovet at lukket sikkerhedshullet men sagde i sidste uge, at truslen ikke berettigede til en opdatering uden for det normale skema. Microsoft vil i dag, 9. november, udgive tre sikkerhedsopdateringer, men ingen af dem er forbundet med sårbarheden i IE.

Angrebene vil tage til

Roger Thompson er uenig i Microsofts vurdering af trusselsniveauet.

"Jeg tror, de bliver nødt til at opdatere uden for skema," svarer Thompson via instant messaging søndag, til spørgsmålet om Microsoft vil udgive en rettelse af IE før 14. december, hvilket er den næste planlagte opdateringsdato efter i dag.

"Jeg forventer, at angrebene vil tage til i styrke."

Men AVG - ligesom både Microsoft og Symantec - har indtil videre kun set et lille antal angreb, der udnytter denne sårbarhed.

Det er muligt, at exploiten tilføjet Eleonore er snuppet fra open source penetrationstest-værktøjet Metasploit. I torsdags tilføjede analytiker Joshua Drake nemlig et modul til udnyttelse af IE-sårbarheden til Metasploit.

"Vi ser mange exploits, der grundlæggende er taget direkte fra Metasploit," oplyser Thompson.

Microsoft opfordret sine brugere til at slå data execution prevention til i IE7, bruge IE8 eller IE9 eller køre en af virksomhedens automatiske rettelsesværktøjer, der kan tilføje en beskyttende cascading style sheet-skabelon til deres browsere, indtil der er en rettelse tilgængelig.

Sårbarheden ligger i Internet Explorers browser-engines behandling af html-sider og kan udnyttes med et særligt tilpasset CSS-tag.

Det er ifølge Microsofts sikkerhedseksperter usandsynligt, at angribere med succes kan udnytte fejlen i IE8, fordi browseren som standard har data execution prevention slået til. DEP er en forsvarsmekanisme, der er indbygget i Windows og designet til at gøre det umuligt eller i det mindste vanskeligt for hackere at udnytte fejl i nogen pålidelig grad.

Konkurrenterne går fri

H.D. Moore, der er sikkerhedsdirektør hos Rapid7 og ophavsmand til Metasploit, bakker Microsofts vurdering op.

"På grund af begrænset mulighed for overskrivning i hukommelsen, så vil det sandsynligvis være vanskeligt at udnytte denne fejl i alle versioner af IE, men tilstedeværelsen af DEP vil gøre det en endnu større udfordring i IE8," skriver Moore i en e-mail som svar på spørgsmål.

Microsoft opfordrer også sine brugere til at overveje at migrere til den endnu ufærdige IE9, som blev offentliggjort i en betaudgivelse midt i september.

Det er dog ikke muligt for brugere af IE6, som er den mest sårbare version og tilsyneladende også den, der er mål for de aktuelle angreb. Årsagen er, at stort set alle, der bruger EI6, kører Windows XP. Og IE9 fungerer ikke på XP.

Konkurrerende browsere såsom Mozillas Firefox, Googles Chrome, Apples Safari og Opera Softwares Opera er ikke sårbare over for dette CSS-tag-angreb.

Ifølge de seneste statistikker fra webanalysefirmaet Net Applications udgjorde IE8 over halvdelen af alle kopier af Internet Explorer i brug i sidste måned, mens IE6 repræsenterede omtrent en fjerdedel af alle browsere fra Microsoft i brug i samme periode.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S