Det er lige blevet farligere at bruge Internet Explorer

Et populært hackerværktøj er blevet udvidet med en exploit af et offentligt kendt sikkerhedshul i Microsofts Internet Explorer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Et populært crimeware-kit har for nylig fået tilføjet en exploit af en sårbarhed i Internet Explorer, der endnu ikke er blevet lukket af Microsoft. Det vil sandsynligvis tvinge Microsoft til at rette fejlen med en hasteopdatering, skriver en sikkerhedsekspert søndag.

Samtidig har en prominent sårbarhedsekspert dog taget parti med Microsoft, som hævder, at fejlen vil være svær at udnytte i Internet Explorer 8, som er den mest udbredte version af virksomhedens browser.

I sidste uge advarede Microsoft brugerne af IE6, IE7 og IE8, om at hackere aktivt er i gang med at udnytte en sårbarhed i browserne ved at narre brugerne til at besøge skadelige eller kompromitterede websites. Når brugerne først er inde på et sådant site, kan de udsættes for et såkaldt "drive-by"-angreb, der ikke er afhængig af nogen handling fra brugerens side.

Symantec var først til at rapportere fejlen i IE til Microsoft, efter antivirus-leverandøren fangede spam, der gav sig ud for at være meddelelser om hotelreservationer sendt til udvalgte individer i adskillige organisationer.

I søndags skrev Roger Thompson, der er analysedirektør hos AVG Technologies, at kode til udnyttelse af det nyeste sikkerhedshul i IE var blevet tilføjet hackerværktøjet Eleonore, som blot er et ud af adskillige lettilgængelige toolkits, som kriminelle kan anvende via hackede websites til at angribe besøgendes computere.

"Dette har hævet indsatsen væsentligt, da det betyder, at enhver kan købe dette hackerværktøj for nogle få hundrede dollar og så pludselig have et fungerende 0-dagsangreb mellem hænderne," skriver Thompson på sin blog.

Microsoft har lovet at lukket sikkerhedshullet men sagde i sidste uge, at truslen ikke berettigede til en opdatering uden for det normale skema. Microsoft vil i dag, 9. november, udgive tre sikkerhedsopdateringer, men ingen af dem er forbundet med sårbarheden i IE.

Angrebene vil tage til

Roger Thompson er uenig i Microsofts vurdering af trusselsniveauet.

"Jeg tror, de bliver nødt til at opdatere uden for skema," svarer Thompson via instant messaging søndag, til spørgsmålet om Microsoft vil udgive en rettelse af IE før 14. december, hvilket er den næste planlagte opdateringsdato efter i dag.

"Jeg forventer, at angrebene vil tage til i styrke."

Men AVG - ligesom både Microsoft og Symantec - har indtil videre kun set et lille antal angreb, der udnytter denne sårbarhed.

Det er muligt, at exploiten tilføjet Eleonore er snuppet fra open source penetrationstest-værktøjet Metasploit. I torsdags tilføjede analytiker Joshua Drake nemlig et modul til udnyttelse af IE-sårbarheden til Metasploit.

"Vi ser mange exploits, der grundlæggende er taget direkte fra Metasploit," oplyser Thompson.

Microsoft opfordret sine brugere til at slå data execution prevention til i IE7, bruge IE8 eller IE9 eller køre en af virksomhedens automatiske rettelsesværktøjer, der kan tilføje en beskyttende cascading style sheet-skabelon til deres browsere, indtil der er en rettelse tilgængelig.

Sårbarheden ligger i Internet Explorers browser-engines behandling af html-sider og kan udnyttes med et særligt tilpasset CSS-tag.

Det er ifølge Microsofts sikkerhedseksperter usandsynligt, at angribere med succes kan udnytte fejlen i IE8, fordi browseren som standard har data execution prevention slået til. DEP er en forsvarsmekanisme, der er indbygget i Windows og designet til at gøre det umuligt eller i det mindste vanskeligt for hackere at udnytte fejl i nogen pålidelig grad.

Konkurrenterne går fri

H.D. Moore, der er sikkerhedsdirektør hos Rapid7 og ophavsmand til Metasploit, bakker Microsofts vurdering op.

"På grund af begrænset mulighed for overskrivning i hukommelsen, så vil det sandsynligvis være vanskeligt at udnytte denne fejl i alle versioner af IE, men tilstedeværelsen af DEP vil gøre det en endnu større udfordring i IE8," skriver Moore i en e-mail som svar på spørgsmål.

Microsoft opfordrer også sine brugere til at overveje at migrere til den endnu ufærdige IE9, som blev offentliggjort i en betaudgivelse midt i september.

Det er dog ikke muligt for brugere af IE6, som er den mest sårbare version og tilsyneladende også den, der er mål for de aktuelle angreb. Årsagen er, at stort set alle, der bruger EI6, kører Windows XP. Og IE9 fungerer ikke på XP.

Konkurrerende browsere såsom Mozillas Firefox, Googles Chrome, Apples Safari og Opera Softwares Opera er ikke sårbare over for dette CSS-tag-angreb.

Ifølge de seneste statistikker fra webanalysefirmaet Net Applications udgjorde IE8 over halvdelen af alle kopier af Internet Explorer i brug i sidste måned, mens IE6 repræsenterede omtrent en fjerdedel af alle browsere fra Microsoft i brug i samme periode.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse