140.000 danskere opdaterer aldrig software

Der er store udsving i de danske internetbrugeres syn på sikkerhed. På nogle områder går det godt, mens der på andre er store sorte huller. Det viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Sladjan Lukic/gratis /)

Læs også:

Danske pc'er er ikke klar til til NemID

Danske ansatte sjusker vildt med fortrolige data.

29 procent af danske internetbrugere har været udsat for computervirus de seneste 12 måneder, og fire procent af dem oplyser, at de har været udsat for misbrug af personoplysninger.

Det kan man læse i en netop offentliggjort undersøgelse fra Danmarks Statistik, der hedder 'Befolkningens brug af internet'.

Du kan læse mere om undersøgelsen her.

Danskerne er på nogle områder ganske gode til sikkerhed, mens det halter på andre.

Lad os tage det bedste først.

Ifølge Danmarks Statistik forsøger langt de fleste at beskytte computeren mod it-sikkerhedstrusler.

Antivirus-software eller anti-spyware er de mest udbredte sikkerhedsforanstaltninger blandt almindelige brugere. Ni ud af ti danskere anvender således sikkerheds-software eller -værktøjer.
Syv ud af 10 internetbrugere bruger en hardware eller software-firewall.

E-mail-filtre, som frasorterer uønsket e-post, er ligeledes populære. De benyttes af 63 procent.

Opdateringerne halter

På den mere dystre side halter det med opdatering af de programmer, som er installeret på maskinerne.

63 procent oplyser, at de opdaterer deres sikkerhedsværktøj, hver gang en opdatering er tilgængelig.

I den modsatte ende af skalaen fortæller fire procent, at de aldrig opdaterer deres sikkerheds-software. Det svarer, ifølge Danmarks Statistik, til cirka 140.000 personer. 

Sikkerheden fylder dog meget i de danske internetbrugeres bevidsthed.

I 'Befolkningens brug af internet' oplyses det, at sikkerhedsbekymringer har afholdt 13 procent fra at bruge netbank i 2010.

Én ud af tre internetbrugere fravælger at angive personlige oplysninger til sociale netværkstjeneste på grund af frygt for sikkerhedsproblemer.

Undersøgelsen er gennemført af Danmarks Statistik i samarbejde med IT- og Telestyrelsen og er baseret på cirka 4.600 interviews foretaget i april 2010 blandt et repræsentativt udsnit af befolkningen.

Læs også:

Danske pc'er er ikke klar til til NemID

Danske ansatte sjusker vildt med fortrolige data.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S