140.000 danskere opdaterer aldrig software

Der er store udsving i de danske internetbrugeres syn på sikkerhed. På nogle områder går det godt, mens der på andre er store sorte huller. Det viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Sladjan Lukic/gratis /)

Læs også:

Danske pc'er er ikke klar til til NemID

Danske ansatte sjusker vildt med fortrolige data.

29 procent af danske internetbrugere har været udsat for computervirus de seneste 12 måneder, og fire procent af dem oplyser, at de har været udsat for misbrug af personoplysninger.

Det kan man læse i en netop offentliggjort undersøgelse fra Danmarks Statistik, der hedder 'Befolkningens brug af internet'.

Du kan læse mere om undersøgelsen her.

Danskerne er på nogle områder ganske gode til sikkerhed, mens det halter på andre.

Lad os tage det bedste først.

Ifølge Danmarks Statistik forsøger langt de fleste at beskytte computeren mod it-sikkerhedstrusler.

Antivirus-software eller anti-spyware er de mest udbredte sikkerhedsforanstaltninger blandt almindelige brugere. Ni ud af ti danskere anvender således sikkerheds-software eller -værktøjer.
Syv ud af 10 internetbrugere bruger en hardware eller software-firewall.

E-mail-filtre, som frasorterer uønsket e-post, er ligeledes populære. De benyttes af 63 procent.

Opdateringerne halter

På den mere dystre side halter det med opdatering af de programmer, som er installeret på maskinerne.

63 procent oplyser, at de opdaterer deres sikkerhedsværktøj, hver gang en opdatering er tilgængelig.

I den modsatte ende af skalaen fortæller fire procent, at de aldrig opdaterer deres sikkerheds-software. Det svarer, ifølge Danmarks Statistik, til cirka 140.000 personer. 

Sikkerheden fylder dog meget i de danske internetbrugeres bevidsthed.

I 'Befolkningens brug af internet' oplyses det, at sikkerhedsbekymringer har afholdt 13 procent fra at bruge netbank i 2010.

Én ud af tre internetbrugere fravælger at angive personlige oplysninger til sociale netværkstjeneste på grund af frygt for sikkerhedsproblemer.

Undersøgelsen er gennemført af Danmarks Statistik i samarbejde med IT- og Telestyrelsen og er baseret på cirka 4.600 interviews foretaget i april 2010 blandt et repræsentativt udsnit af befolkningen.

Læs også:

Danske pc'er er ikke klar til til NemID

Danske ansatte sjusker vildt med fortrolige data.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Junior business analyst - Talent Program DK

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura