140.000 danskere opdaterer aldrig software

Der er store udsving i de danske internetbrugeres syn på sikkerhed. På nogle områder går det godt, mens der på andre er store sorte huller. Det viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Sladjan Lukic/gratis /)

Læs også:

Danske pc'er er ikke klar til til NemID

Danske ansatte sjusker vildt med fortrolige data.

29 procent af danske internetbrugere har været udsat for computervirus de seneste 12 måneder, og fire procent af dem oplyser, at de har været udsat for misbrug af personoplysninger.

Det kan man læse i en netop offentliggjort undersøgelse fra Danmarks Statistik, der hedder 'Befolkningens brug af internet'.

Du kan læse mere om undersøgelsen her.

Danskerne er på nogle områder ganske gode til sikkerhed, mens det halter på andre.

Lad os tage det bedste først.

Ifølge Danmarks Statistik forsøger langt de fleste at beskytte computeren mod it-sikkerhedstrusler.

Antivirus-software eller anti-spyware er de mest udbredte sikkerhedsforanstaltninger blandt almindelige brugere. Ni ud af ti danskere anvender således sikkerheds-software eller -værktøjer.
Syv ud af 10 internetbrugere bruger en hardware eller software-firewall.

E-mail-filtre, som frasorterer uønsket e-post, er ligeledes populære. De benyttes af 63 procent.

Opdateringerne halter

På den mere dystre side halter det med opdatering af de programmer, som er installeret på maskinerne.

63 procent oplyser, at de opdaterer deres sikkerhedsværktøj, hver gang en opdatering er tilgængelig.

I den modsatte ende af skalaen fortæller fire procent, at de aldrig opdaterer deres sikkerheds-software. Det svarer, ifølge Danmarks Statistik, til cirka 140.000 personer. 

Sikkerheden fylder dog meget i de danske internetbrugeres bevidsthed.

I 'Befolkningens brug af internet' oplyses det, at sikkerhedsbekymringer har afholdt 13 procent fra at bruge netbank i 2010.

Én ud af tre internetbrugere fravælger at angive personlige oplysninger til sociale netværkstjeneste på grund af frygt for sikkerhedsproblemer.

Undersøgelsen er gennemført af Danmarks Statistik i samarbejde med IT- og Telestyrelsen og er baseret på cirka 4.600 interviews foretaget i april 2010 blandt et repræsentativt udsnit af befolkningen.

Læs også:

Danske pc'er er ikke klar til til NemID

Danske ansatte sjusker vildt med fortrolige data.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura