Nu kan du redigere Google Docs på din smartphone

Google tilføjer nu muligheden for at redigere i dokumenterne i den mobile version af selskabets online kontorpakke.

Artikel top billede

Googles online kontorpakke, der blandt andet anvendes af omkring 2.850 medarbejdere i Berlingske-koncernen og en række mindre virksomheder, får nu et afgørende løft.

Det har ikke tidligere været muligt at redigere i tekst-dokumenterne, hvis man tilgik dem fra en smartphone med Android eller Apples iOS, men det er Google nu på vej til at ændre.

I et blogindlæg skriver selskabet, at det i de kommende dage vil udrulle en ny dokument-editor, der gør det muligt at redigere fra de mobile enheder.

Hidtil har det kun været muligt at læse dokumenter, der allerede var oprettet på en computer.

Som altid med online-baseret software fra Google eller andre selskaber er fordelen, at det, man skriver fra enhed, automatisk også vises på alle andre enheder, der tilgår den browser-baserede applikation.

Den nye løsning vil blive tilgængelig i løbet af nogle få dage på smartphones med Android 2.2 og iOS-enheder med minimum 3.0-versionen.

Der nævnes ikke noget specifikt om de danske bruger, blot at "Vi vil snart tilføje support for andre sprog."

Sådan virker editoren

Google har udgivet en video, der viser, hvordan redigeringen kommer til at foregå:

Googles kontorpakke med mail, kalender og tekstbehandling, regneark og præsentationsprogram kan både benyttes i en gratis version og i en pro-version.

Det sidstnævnte henvender sig til virksomheder, der med Google Apps Premier Edition får 25 GB online storage per bruger for 40 euro om året, cirka 300 kroner.

Selvom Googles tilbud umiddelbart kan lyde fristende, har det indtil videre ikke medført det store skred af Microsoft Office-kunder til Google Apps her i Danmark. På globalt plan har Google dog kunnet prale med antallet af kunder.

"Flere end to millioner virksomheder og tyve millioner brugere i over 100 lande og på mere end 40 sprog har taget Apps til sig på deres arbejdsplads," har selskabet tidligere meddelt i et blogindlæg.

IDC's analytiker Anders Elbak pegede dog i forlængelse af den udmelding på, at det indtil videre primært er små virksomheder, der er hoppet med på Google-vognen, og at det, at noget er billigere, ikke nødvendigvis er nok til at overbevise virksomhederne, om at de skal skifte.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank