Nu kan du redigere Google Docs på din smartphone

Google tilføjer nu muligheden for at redigere i dokumenterne i den mobile version af selskabets online kontorpakke.

Artikel top billede

Googles online kontorpakke, der blandt andet anvendes af omkring 2.850 medarbejdere i Berlingske-koncernen og en række mindre virksomheder, får nu et afgørende løft.

Det har ikke tidligere været muligt at redigere i tekst-dokumenterne, hvis man tilgik dem fra en smartphone med Android eller Apples iOS, men det er Google nu på vej til at ændre.

I et blogindlæg skriver selskabet, at det i de kommende dage vil udrulle en ny dokument-editor, der gør det muligt at redigere fra de mobile enheder.

Hidtil har det kun været muligt at læse dokumenter, der allerede var oprettet på en computer.

Som altid med online-baseret software fra Google eller andre selskaber er fordelen, at det, man skriver fra enhed, automatisk også vises på alle andre enheder, der tilgår den browser-baserede applikation.

Den nye løsning vil blive tilgængelig i løbet af nogle få dage på smartphones med Android 2.2 og iOS-enheder med minimum 3.0-versionen.

Der nævnes ikke noget specifikt om de danske bruger, blot at "Vi vil snart tilføje support for andre sprog."

Sådan virker editoren

Google har udgivet en video, der viser, hvordan redigeringen kommer til at foregå:

Googles kontorpakke med mail, kalender og tekstbehandling, regneark og præsentationsprogram kan både benyttes i en gratis version og i en pro-version.

Det sidstnævnte henvender sig til virksomheder, der med Google Apps Premier Edition får 25 GB online storage per bruger for 40 euro om året, cirka 300 kroner.

Selvom Googles tilbud umiddelbart kan lyde fristende, har det indtil videre ikke medført det store skred af Microsoft Office-kunder til Google Apps her i Danmark. På globalt plan har Google dog kunnet prale med antallet af kunder.

"Flere end to millioner virksomheder og tyve millioner brugere i over 100 lande og på mere end 40 sprog har taget Apps til sig på deres arbejdsplads," har selskabet tidligere meddelt i et blogindlæg.

IDC's analytiker Anders Elbak pegede dog i forlængelse af den udmelding på, at det indtil videre primært er små virksomheder, der er hoppet med på Google-vognen, og at det, at noget er billigere, ikke nødvendigvis er nok til at overbevise virksomhederne, om at de skal skifte.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank