Klon-teknologi speeder tinglysningen op

Den digitale bilbog hos tinglysningen får hældt et par liter klon-teknologi i motoren.

Artikel top billede

(Foto: Domstol.dk)

Digitaliseringen af tinglysningen af fast ejendom har været en af årets mest omtalte it-skandaler med erstatningssager, hård kritik fra Rigsrevisionen og ikke mindst frustrerede brugere.

Men nu tager Domstolsstyrelsen en helt ny teknologi i brug til fremtidige it-projekter.

Det er en såkaldt klon-teknologi, der giver brugerne mulighed for at lære systemet at kende inden det bliver alvor.

Og det vel og mærket via simulationer hentet fra det virkelige system. Ikke noget med sidemands-oplæring, kurser, skærm dumps eller bruger-manualer.

Det er it-selskabet Assima, der har udviklet det nye lærings-system.

Eller rettere, Assima har leveret softwaren og kloningsteknologien, mens det er Domstolsstyrelsen selv, der har udviklet simulationerne.

"Domstolsstyrelsen henvendte sig til Assima i juni måned 2010; og tre måneder senere blev de første klon-baserede simulationer lanceret," siger direktør Søren Sander fra Assima Scandinavia. 
 
Speeder Bilbogen op
I første omgang blev klon-teknologien afprøvet på den digital bilbog, der er en af de fire digitale bøger på tinglysning.dk.

Her er målgruppen mange tusinde bankansatte, bilforhandlere og private, som har behov for at kontrollere og tinglyse gæld i forbindelse med handel med og finansiering af biler.

It-organisationer og Domstolsstyrelsen selv har tidligere beskrevet hvordan en del af problemet med tinglysningen var brugernes gøren og laden.

Du kan selv se og prøve testsystemet her.

Læs også "Sådan virker klon-teknologien".

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS