Apple ejer tablet-markedet - hvem skal udfordre?

Med iPad som bannerfører sættes tablet-markedet nu for alvor i gang i Danmark.

Artikel top billede

Læs også: Salget af iPad kan overgå netbook'ens succes

Netop som rygterne om iPad 2 er begyndt at florere, sætter Apple nu den første iPad til salg i Danmark.

Det sker i dag, tirsdag, mere end 10 måneder efter, at Steve Jobs stod på en scene i San Francisco og præsenterede produktet.

Siden er der gået måneder med vanlig Apple-mani rundt omkring i verden, og allerede efter to måneder kunne selskabet melde om to millioner solgte enheder.

Størst af alle

"Selv om der er andre producenter, der har meldt ud, at de kommer med produkter, og Samsungs (Galaxy, red.) også lige er kommet på markedet, så er det Apple, der er størst. Det er på trods af, at Apple endnu ikke har solgt iPad i Danmark," siger IDC-analytiker Anders Elbak.

Det skyldes, at iPad'en indtil nu har kunnet købes af danskere en række steder på nettet, selv om den altså først nu officielt frigives i en dansk version.

Anders Elbak vurderer, at Apple også i den kommende tid vil komme til at dominere det danske marked for tablet-computere.

"Apple har genopfundet produktkategorien og taget ejerskab over den ret hurtigt, og så har Apple et mærke, som Samsung ikke helt har," siger Anders Elbak.

Gammel drøm bliver til virkelighed

Allerede i 2001, i forbindelse med åbningen af Comdex-messen i Las Vegas, kunne Microsoft-stifter Bill Gates annoncere sin tablet-vision.

"Det er en pc stort set uden begrænsninger, og inden for fem år forudser jeg, at det vil være den mest populære form for pc, der bliver solgt i Amerika," udtalte Bill Gates dengang - en forudsigelse, der bestemt ikke holdt stik.

Men nu ser det ud til at tablets som produktkategori for alvor står over for et mainstream-gennembrud i Danmark, og Apple står til at spise omkring 80 procent af kagen, vurderer Anders Elbak.

"Der kommer for alvor noget mere konkurrence til Apple, når pc-producenter som Acer, Asus og HP kommer med deres produkter. De vil sandsynligvis ligge lavere i pris end iPad'en," siger han.

Læs også: Salget af iPad kan overgå netbooksens succes

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S