Storbritannien vil have Europas bedste bredbånd

Om fem år skal briterne have adgang til internettet via det bedste bredbåndsnet i Europa. Se her, hvad det skal bestå af.

Artikel top billede

Foto: Fabiola de la Paz

Den britiske regering fremlægger nu sin ambition for nationens bredbåndsinfrastruktur.
 
Og den hedder Europas bedste bredbåndsnet i år 2015.
 
Det skal ske ved, at den private sektor sikrer to tredjedele af nettet i landet, mens det offentlige vil støtte fiber-adgangspunkter til samfund i udkantsområder, skriver BBC News.
 
"Årsagen til, at vi gør dette, er ganske simpel: Det handler om job," udtaler kulturminister Jeremy Hunt til BBC.
 
I alt afsætter den britiske regering 7,9 milliarder kroner til projekter forbundet med udrulningen af hurtigere bredbånd i Storbritannien. Det er i omegnen af det samme beløb, som de danske elselskaber har gravet fiber ned for.
 
Briterne vælger anden strategi end Danmark
Den britiske regering er en koalition af De Konservative og De Liberale, og ifølge koalitionen skal det offentlige være med til at stimulere udbredelsen af hurtigere bredbånd.
 
Strategien er på afgørende punkter anderledes end den strategi, som den danske regering har valgt.
 
Briterne vælger for det første at støtte udrulning i udkantsområder. 430 millioner kroner af de 7,9 milliarder kroner er afsat til indledende forsøg i områder, hvor det er svært at føre bredbånd ud.

Den danske regering har slået hårdt på, at udbredelsen af bredbånd skal ske ved hjælp af en ren markedsbaseret udvikling, mens dette kun gør sig gældende for to tredjedele i Storbritannien.
 
Samtidig vælger briterne at arbejde med en kortere tidshorisont end danskerne. Den danske regerings strategi hedder 100 megabit til alle i 2020, mens den britiske plan er år 2015, men den er uden hastighedsmål.
 
Succeskriteriet for briterne er Europas bedste bredbåndsnetværk i 2015 målt på fire kombinerede kriterier: Hastighed, dækning, pris og valg.
 
Et stykke op til det danske net
Labour-regeringen, som den nuværende regering afløste i maj, havde en bredbåndsstrategi, der hed mindst to megabit-bredbånd til alle i 2012, men den bliver nu skrottet.
 
"Det er tåbeligt at holde fat i en hastighed som to megabit, når spillet ændrer sig hele tiden," fortæller Jeremy Hunt.
 
Ifølge BBC viste en britisk undersøgelse for nylig, at mindre end en procent af briterne har adgang til mindst 24 megabit-bredbånd.
 
Til sammenligning viste IT- og Telestyrelsens bredbåndskortlægning fra 18. november, at 74 procent af danskerne har adgang til 30 megabit-bredbånd, mens 25 procent har adgang til 100 megabit.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S