Sahl-Madsen: Derfor skal bredbånd ikke have støtte

Der er ingen grund til at støtte bredbåndsnet i Udkantsdanmark, mener videnskabsministeren. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Foto: Søren Hytting (Foto: Søren Hytting)

Debatten om statsstøtte til bredbånd har det seneste stykke tid fået en del opmærksomhed.
 
Men nu gør videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) det klart, at hun ikke ser det som en farbar vej i Danmark.
 
"Det ligger i regeringens bredbåndsstrategi fra foråret, at vi hylder den markedsbaserede og teknologi-neutrale udrulning," siger hun til Computerworld.
 
Fredag var videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) til et ministerrådsmøde i Bruxelles, hvor hun advarede sine europæiske kollegaer mod at se statsstøtte som vejen til bedre og mere bredbånd i Europa.
 
Hendes melding kommer i kølvandet på en sag fra Bornholm, hvor en gårdejer har ansøgt om EU-midler til at anlægge et fibernet. Projektet er blevet mødt af modstand fra TDC, som finder det "konkurrenceforvridende".
 
"Den aktuelle sag om Bornholm kan jeg ikke mene noget om, da den er i behandling," siger hun.
 
Ifølge de involverede i det bornholmske fiberprojekt holder TDC igen med at opgradere sit bredbåndsnet på øen, fordi det ikke er rentabelt i TDC's optik.
 
Fungerer tilfredsstillende
Charlotte Sahl-Madsen afviser dog, at der er tegn på, at områder i udkantsdanmark er forsømte i forhold til bredbånd. Hun henviser som eksempel til Sønderjylland, hvor tre af fire husstande kan få 100 megabit-bredbånd.
 
"Når vi kan nå denne her dækning med den markedsdrevne udrulning drevet af teleselskaber med en fornuftig økonomi, hvorfor skal vi så kaste statsmidler i det? Skal vi tage det fra sygehusene, fra skolerne eller plejehjemmene," spørger hun og fortsætter:
 
"Vi har et system, der fungerer meget tilfredsstillende. Ikke mindst når vi ser på den reelle udbredelse, der sker."
 
Derfor ser hun ikke behov for støtte i Danmark, men måske nogle steder i Europa.
 
"Jeg kan godt se nogle steder, som eksempelvis store finske skove og søarealer, hvor det kan give mening at bruge midler fra EU's fonde. Men som udgangspunkt bør det være den markedsbaserede udvikling," siger hun.
 
Briterne bruger offentlige midler
I Storbritannien har den britiske regering bestående af konservative og liberale netop lanceret en bredbåndsplan, som involverer offentlige midler til udrulning af bredbånd i en tredjedel af landet.

Samtidig har den nationale fastnetoperatør, BT Group, i september fået 466 millioner kroner til et fiberprojekt i byen Cornwall fra EU-fonden for regional udvikling.
 
Videnskabsministeren mener heller ikke, at offentlig støtte via EU-kasserne er vejen frem.
 
"Midlerne kommer jo et sted fra," siger Charlotte Sahl-Madsen og henviser dermed til, at finansieringen af bredbånd sker på bekostning af andre kasser.
 
Hun fortæller videre, at det har været begrænset, hvad Danmark har kunnet søge af midler til udbygning af bredbåndsinfrastruktur.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos