Ny telefon genkender vennerne

Sony Ericssons nye mobiltelefon genkender dine venner og finder selv billederne af dem i fotoalbummet. Se her hvad den mere kan.

Xperia X10 er første medlem i en ny familie af mobiltelefoner fra Sony Ericsson. Telefonen baserer sig på UX-platformen, hvor UX står for User eXperience, og X10 har da også indtil flere bemærkelsesværdige brugerfaciliteter. For eksempel kan telefonen genkende op til fem ansigter på et foto og koble dem hele vejen, så alle billeder af de pågældende i fotoalbummet dukker op. Derudover forbinder X10 de genkendte venner med din telefonbog og al den kommunikation, du har med personen på fotografiet.

På den Sony Ericsson-relaterede blogside her kan man se flere demoer, som viser, hvordan man betjener den nye Experia X10.

Facebook, MySpace, Twitter

X10 er et produkt af en Sony Ericsson-strategi, der går ud på at smelte en god del underholdning ind i kommunikationen. Et par af værktøjerne til det er telefonens nye applikationer Mediascape og Timescape, som organiserer din kommunikation på en noget anderledes facon.

Timescape samler for eksempel din kommunikation med venner og kontakter på tværs af kanaler på ét sted. Det betyder, at du kan browse gennem Facebook, MySpace, Twitter, fotos, e-mails og sms'er på én gang, så du kan danne dig et overblik over kommunikationen med de forskellige personer.

Mediascape giver adgang til din favoritmusik, fotos og videoer og mulighed for at dele det hele med dine venner. Med telefonen kan du få adgang til indhold både fra din mobil og fra YouTube og PlayNow, og det hele præsenteres på en ret overskuelig facon.

Xperia X10-brugere kan også downloade applikationer fra en række udbydere som for eksempel PlayNow og Android Market.

Windows Mobile, Symbian og Android

Som sagt så er X10 bare det første medlem af en ny storfamilie, der kommer til at omfatte adskillige telefoner. Og det er ikke sikkert, at de kommende familiemedlemmer også får styresystemet Android.

- Nej, de næste telefoner i familien kan også blive udstyret med Windows Mobile, Symbian eller Sony Ericssons eget styresystem, siger Rikard Skogberg fra Sony Ericsson.

Han tilføjer, at godt nok kommer X10 med version 1.6 af Android, men det betyder ikke, at der ikke kommer en telefon med Android version 2.0, som er ude nu.

Xperia X10 vil være tilgængelig i "udvalgte markeder", hvilket omfatter Danmark, Norge og Sverige fra første kvartal i 2010, og telefonen fås i hvid og sort.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job