It-fagforening: Hold fingrene fra efterlønnnen

Prosa ser ingen grund til at pille ved efterlønnen, da nedslidning fortsat er et problem. Også i it-branchen.

Artikel top billede

Statsminister Lars Løkke Rasmussen truede i sin nytårstale efterlønnen på livet.

Rationalet lyder, at fremtidens velfærdssamfund simpelthen ikke har råd til milliard-ordningen.

Men det er it-fagforeningen Prosa uenig i.

Direkte adspurgt, om fagforeningen ser nogen grund til at pille ved efterlønnen, lyder svaret:

"Vi ser ikke et umiddelbart behov."

"Om der er råd til efterløn handler jo om prioritering," uddyber næstformand Hanne Lykke Rasmussen fra Prosa til Computerworld.

"Men tesen om, hvor dyr ordningen er, kan jo kun være rigtig, hvis der er mange fuldt arbejdsdygtige på ordningen, som arbejdsmarkedet gerne vil gøre brug af. Det er bare ikke vores erfaring, at det hænger sådan sammen," siger hun.

Næstformanden forklarer, at også flere it-folk får efterløn - omend ikke ret mange.

"Det er helt klart, at folk i fysisk hårde job som jord- og betonarbejdere og skifteholdsarbejde i mange tilfælde slæber sig det sidste stykke til efterlønnen."

"Men vi har faktisk også en del, der bliver nedslidte. Vi har ikke særligt mange efterlønnere. Det er faktisk ikke specielt attraktivt, især ikke hvis det er, fra man er 60 år," siger hun.

Staten fyrer de gamle

Og næstformanden kritiserer i samme omgang statens behandling af det grå it-guld.

"De medlemmer, vi har på efterløn, er enten nedslidte, eller også har de ikke kunnet få job."

"Det skal her bemærkes, at vi ser en del fyringer eller fratrædelsesaftaler indgået under pres fra arbejdsgiveren, når folk når efterlønsalderen."

"Det skal bemærkes, at staten i særlig grad går direkte efter de ældre, når der afskediges. Med det in mente kan det lyde hult, at man mener, at der er så hårdt brug for deres arbejdskraft."

"Hvis der er job, skal de nok blive søgt af dem, der kan," siger hun.

Pensioner som alle andre

Desuden afviser Hanne Lykke Jespersen, at it-folk generelt går alderdommen bedre i møde end alle andre på arbejdsmarkedet i form af fede pensioner. 
 
"Vi har ikke har bedre pensionsordninger end andre. Vi har i ansættelsesvilkårene en hel del, der slet ikke har pension."

"Under alle omstændigheder rækker pensionen ikke til at gå på pension før tiden," siger næstformanden. 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo