Knivskarp Android-frækkert fra Sony Ericsson

Den er tyndere end iPhone, har en skærm på 4,2 tommer, og så kører den Android version 2.3. Mød Sony Ericssons nyeste frækkert: Xperia Arc.

Før jul lancerede Google og Samsung mobiltelefonen Nexus S - læs anmeldelse her - som var den første mobiltelefon udstyret med Android i version 2.3.

Nu er andre telefonproducenter på vej med deres bud på telefoner med den nyeste udgave af det mobile styresystem, og Sony Ericsson har netop løftet sløret for sin model.

Den hedder Xperia Arc og udmærker sig ved at have en stor skærm på 4,2 tommer, men samtidig holdes den slanke linje.

Faktisk er mobilen 8,7 millimeter på det tyndeste sted og dermed tyndere end iPhone 4.    

Sony banker hårdt på pr-trommen for den nye telefon, som kan prale med såkaldt Reality Display, der næsten lyder som iPhones Retina Display.

Det er nok ikke helt tilfældigt, at Sony Ericsson gerne vil sammenlignes med æbletelefonen, der har fået ros for sin flotte skærm.

Xperia Arc har desuden nasset lidt på Bravia-brandet, der normalt kendetegner Sonys fladskærme. Telefonen er nemlig udstyret med en Mobile Bravia Engine, der ifølge Sony skal give krystalklar fremvisning af billeder og afvikling af multimedieindhold.  

Se video af mobilen

Kameraer i telefoner er sjældent særligt gennemførte, men også her lover Sony Ericsson meget med den nye mobil.

Xperia Arc tager fotos i en opløsning på otte megapixels, og det skulle være muligt at tage brugbare fotos og optage video i selv dårlig belysning takket være video- og billedteknologien Exmor R. Den er kendt fra Sonys serier af digitalkameraer og videokameraer.

Du kan med mobilen optage video i HD, og herlighederne kan eksempelvis ses på din fladskærm i stuen, da mobilen har HDMI-port.

Android-mobilen Xperia Arc skulle være ude i butikkerne i løbet af de næste par måneder, men prisen er endnu ikke lagt fast.

Du kan se en video af mobilen her:

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S