Knivskarp Android-frækkert fra Sony Ericsson

Den er tyndere end iPhone, har en skærm på 4,2 tommer, og så kører den Android version 2.3. Mød Sony Ericssons nyeste frækkert: Xperia Arc.

Før jul lancerede Google og Samsung mobiltelefonen Nexus S - læs anmeldelse her - som var den første mobiltelefon udstyret med Android i version 2.3.

Nu er andre telefonproducenter på vej med deres bud på telefoner med den nyeste udgave af det mobile styresystem, og Sony Ericsson har netop løftet sløret for sin model.

Den hedder Xperia Arc og udmærker sig ved at have en stor skærm på 4,2 tommer, men samtidig holdes den slanke linje.

Faktisk er mobilen 8,7 millimeter på det tyndeste sted og dermed tyndere end iPhone 4.    

Sony banker hårdt på pr-trommen for den nye telefon, som kan prale med såkaldt Reality Display, der næsten lyder som iPhones Retina Display.

Det er nok ikke helt tilfældigt, at Sony Ericsson gerne vil sammenlignes med æbletelefonen, der har fået ros for sin flotte skærm.

Xperia Arc har desuden nasset lidt på Bravia-brandet, der normalt kendetegner Sonys fladskærme. Telefonen er nemlig udstyret med en Mobile Bravia Engine, der ifølge Sony skal give krystalklar fremvisning af billeder og afvikling af multimedieindhold.  

Se video af mobilen

Kameraer i telefoner er sjældent særligt gennemførte, men også her lover Sony Ericsson meget med den nye mobil.

Xperia Arc tager fotos i en opløsning på otte megapixels, og det skulle være muligt at tage brugbare fotos og optage video i selv dårlig belysning takket være video- og billedteknologien Exmor R. Den er kendt fra Sonys serier af digitalkameraer og videokameraer.

Du kan med mobilen optage video i HD, og herlighederne kan eksempelvis ses på din fladskærm i stuen, da mobilen har HDMI-port.

Android-mobilen Xperia Arc skulle være ude i butikkerne i løbet af de næste par måneder, men prisen er endnu ikke lagt fast.

Du kan se en video af mobilen her:

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job