Intel jubler efter enorm vækst: Bedste år nogensinde

Intel skovler med rekordvækst penge ind. Og den gode udvikling vil fortsætte, lyder det jublende fra selskabet. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:

Intels aftale med Nvidia kan blive AMD's død.

Intels Sandy Bridge er bygget til fremtidens pc.

Verdens største chip-selskab, Intel, vælter sig i penge og er i dén grad inde på et spor præget af vækst og fremgang.

Samlet er Intels omsætning for hele regnskabsåret steget med hele 24 procent til knap 243 milliarder kroner.

"2010 blev det bedste år i Intel historie. Og vi tror, at 2011 bliver endnu bedre," lyder det fra Intel-boss Paul Otellini i en meddelelse.

19,2 milliarder i kassen på tre måneder

Også regnskabsårets sidste kvartal lå i rekordernes tegn.

Selskabets indtjening for fjerde kvartal landede på 19,2 milliarder kroner, hvilket er hele 48 procent højere end i det tilsvarende kvartal i fjor og et godt stykke højere end det, som brancheanalytikerne havde ventet.

Den voldsomt stigende indtjening sker på baggrund af en stigning i omsætningen på blot otte procent til 65 milliarder kroner i kvartalet. Også omsætningen er højere, end analytikerne havde ventet.

Ifølge selskabets finansdirektør, Stacy Smith, har kvartalet især været præget af vækst på salget til server-markedet, der inkluderer chips til servere til både virksomheder og datacentre.
Nye processorer skal bane vejen
De seneste par uger har været travle for Intel, der i sidste uge meddelte, at selskabets næste generation af Core-processorer er på vej.

De vil blive baseret på den nye Sandy Bridge-arkitektur, der inkluderer både en CPU og en grafikprocessor på den samme chip. Du kan læse mere om Sandy Bridge her.

Paul Otellini har enorme forventninger til salget af Sandy Bridge, som han mener vil komme til at stå for 30 procent af Intels samlede omsætning i 2011.

Samtidig indgik Intel fornylig en stor og vigtig forligsaftale med Nvidia. Denne aftale, som koster Intel milliarder af kroner, vil blive afgørende for Intels fremtidige kurs ind på mobilmarkedet.
Du kan læse om konsekvenserne af Nvidia-aftalen her.

Intel har desuden meddelt, at selskabet vil løfte sløret for flere mobil-nyheder, når verdens største mobil-messe, Mobile World Congress, løber af stablen i Barcelona i næste måned.

Læs også:

Intels aftale med Nvidia kan blive AMD's død.

Intels Sandy Bridge er bygget til fremtidens pc.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job