Læger: Derfor er Steve Jobs blevet sygemeldt

Steve Jobs sygdoms-situation er ikke enestående. Se her, hvorfor han ifølge lægers meninger har trukket sig fra jobbet. Og hvor gode odds statistikken viser, at han har.

Artikel top billede

Steve Jobs fra 1984 til 2008. Arkivfotos

Læs også:

Steve Jobs' sygdom kan blive katastrofal for Apple.

Apple's Steve Jobs atter på sygeorlov.

Der er to sandsynlige grunde til, at Apples Steve Jobs igen er blevet så syg, at han har trukket sig fra stillingen som Apples øverste chef på ubestemt tid.

Enten er der opstået komplikationer med den lever, som Steve Jobs i 2009 fik transplanteret.

Eller også er hans kræftsygdom i bugspytkirtlen brudt ud igen, skriver amerikanske San Mercury News.

Apple meddelte i mandags, at Steve Jobs trækker sig fra jobbet, men har ikke givet nogen begrundelse eller nogen tidshorisont.

Det har udløst spekulationer om, at Steve Jobs kan være så syg, at han slet ikke kommer tilbage. Konsekvenserne kan blive alvorlige for Apple, hvilket du kan læse mere om her.

Ifølge den amerikanske avis spreder den type kræft, som Steve Jobs har haft, sig langsomt.

Halvdelen overlever

Statistikker viser ifølge avisen, at omkring halvdelen af de patienter, der på baggrund af en diagnose som Steve Jobs' får ny lever, stadig lever fem år efter transplantationen.

Steve Jobs fik første gang diagnosen i 2004, hvor han efter indgrebet meddelte, at han var kureret.

Fem år senere - i 2009 - fik han imidlertid ny lever, hvilket indikerede, at kræften havde spredt sig. Leveren bliver ofte angrebet i tilfælde af kræft i bugspytkirtlen.

Imidlertid er risikoen for komplikationer stor efter transplantationer.

Det skyldes ikke mindst, at den medicin, der forhindrer, at kroppen afstøder de nye organer, mindsker immunforsvaret og gør kroppen mere modtagelig for infektioner og andre sygdomme.

Gemmer der sig en lille lomme af kræftsygdommen i kroppen, kan det dårlige immunforsvar gøre, at sygdommen igen blusser op, skriver den amerikanske avis.

Læs også:

Steve Jobs' sygdom kan blive katastrofal for Apple.

Apple's Steve Jobs atter på sygeorlov.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S