5.100 virtuelle skole-pc'er presset i knæ

Over 5.000 virtuelle desktoppe skulle have løst it-bøvlet på Fredensborgs folkeskoler. I stedet har de tusindvis af virtuelle desktoppe givet it-afdelingen grå hår i hovedet. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck.

Læs også: 4.600 skole-elever hopper på virtuelle desktoppe

Efter Fredensborg Kommune i 2009 besluttede sig for at indføre virtuelle desktoppe til 4.600 skoleelever og 500 personer i administrationen, har kommunen oplevet en del bøvl med Citrix' XenDesktop-systemerne leveret af Atea.   
  
Bøvlet fik i går Fredensborg Kommunes it- og digitaliseringschef, Flemming Lauemøller, til at fare i blækhuset og forklare elevernes forældre, hvordan situationen med de virtuelle desktoppe har udviklet sig.
 
"Det har i perioder været svært for eleverne at logge sig på systemet. Mange elever har oplevet lange login-tider, og når eleverne var kommet på systemet, kunne de opleve, at især afvikling af filmsekvenser, eller programmer med optagelse/afspilning af lyd kunne hakke i præsentationen på skærmen," skriver Flemming Lauemøller blandt andet i mailen til forældrene.
 
Dumpede til eksamen
Systemet blev taget i brug efter sommerferien i dette skoleår, og skulle netop være den forkromede afløser for it-afbrydelser i timerne, hvor lærerne alt for ofte skulle fungere som it-supportere.
 
Efter en indkøringsperiode skulle systemet derefter op til en stress-eksamen i efteråret med afvikling af programmer for 1.000 samtidige elever og lærere.  
 
Kommunen havde kalkuleret med, at der maksimalt ville være 3.000 samtidige brugere pålogget systemet.
 
Kommer op inden eksamen
I midten af december stod det klart, at systemet i sin daværende form ikke ville kunne leve op til den aftale, som kommunen og Atea indgik ved kontraktunderskrivelsen.
 
"Desværre bestod systemet ikke den aftalte belastningstest, hvilket også kan forklare mange af de udfordringer, der har været for elever og lærere i indkøringsperioden," lyder det fra Flemming Lauemøller i skrivelsen til skoleelevernes forældre.
 
Efter den kiksede stress-test af systemet forklarer Flemming Laumøller, at for godt en måneds tid siden indgik kommunen sammen med Atea en aftale om en plan, der skal sikre kommunen, at den får et system, der lever op til det aftalte.
 
"Det er aftalt med leverandøren, at problemerne med det nye system vil være endeligt løst i god tid inden afgangsprøverne begynder i starten af maj måned 2011," runder Flemming Laumøller sin mail af.

Det har desværre ikke været muligt at få en kommentar fra it-leverandøren,Atea.

Læs også: 4.600 skole-elever hopper på virtuelle desktoppe

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS